Co je to brunch?
Brunch vznikl spojením anglických slov označujících snídani (breakfast) a oběd (lunch), jedná se tedy v přeneseném slova smyslu o jakýsi „snídaňo-oběd“ nebo „obědo-snídani“, chcete-li. Doslovně by se dal přeložit jako svačinka či přesnídávka a v podstatě se jedná o jídlo, které se podává mezi desátou hodinou ráno a druhou hodinou odpoledne.
Brunch co to je? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Brunch jako uvolněný styl stolování
Brunch – pojem, který už ve spojení s jídlem slyšel nejspíš každý. Vznikl v roce 1895 v Anglii a v první polovině 20. století se začal šířit do různých koutů světa, nejvíce do USA a Evropy. Dnes je oblíbeným zvykem i u nás. Kde se tento nový a uvolněný styl stolování vlastně vzal?
Myšlenka brunche vznikla hlavně proto, že mnoho rodin chodívalo v neděli ráno do kostela a vynechávalo snídani. Když se pak z bohoslužby vrátili, bylo už pozdě na to snídat, ale zároveň moc brzy usednout k obědu, a tak se vlastně začalo podávat něco mezi tím. Brunch je tak výhradně víkendovou záležitostí, konkrétně spadá na neděli, objevuje se ale také v sobotu. Slouží nejen k nasycení, ale především je to příjemný zvyk, při němž se setkává rodina a přátelé, lidé spolu pohovoří, pobaví se a něco dobrého ochutnají.
Co se podává na brunch
Tušíte správně, pokud vás napadlo, že brunch kombinuje pokrmy, které jsou běžnou součástí snídaně i oběda. Běžně může zahrnovat klidně i deset až patnáct druhů jídel. Začíná se obvykle tím, co se servíruje ke snídani, tedy káva nebo čaj, z jídla pak čerstvé pečivo, šunka, sýr, vejce, ovoce a zelenina. Úplně nejlepší je udělat jednoduše švédský stůl, kde si budou moci všichni nabídnout to, na co mají chuť.
Samozřejmostí by tedy měl být dostatek talířů, příborů a ubrousků. Při brunchi se fantazii a chutím meze nekladou, můžete klidně servírovat grilované maso, lívance, vafle, opečené toasty, zeleninové saláty, kakao, čerstvé ovocné šťávy i horký punč nebo vychlazené víno.
Brunch v restauraci
Brunch už dnes nabízí i spousta restaurací, především těch cizokrajných, kde máte jedinečnou možnost ochutnat od každého jídla kousek. V restauraci obvykle zaplatíte určitou fixní částku a pak už je jen a jen na vás, kolik čeho sníte.
Velikou výhodou restauračního brunche je, že si ho užijí opravdu všichni, tedy i ti nejmenší. Panuje tam totiž uvolněná, přátelská atmosféra, lidé si spolu povídají, smějí se, ochutnávají různé dobroty a ani děti nejsou svázány žádnými přísnými pravidly, kdy mají tiše sedět u stolu, ale pokud zrovna nejí, hrají si na zemi či kde buď.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.