Co je to robi maso?
Robi maso - zní vám ten název exoticky? Ve skutečnosti na něm nic exotického není, jedná se totiž o rostlinnou náhražku klasického masa, kterou používají do svých pokrmů vegetariáni a vegani, zkrátka všichni, kteří z různých důvodů nejí maso nebo jen chtějí odlehčit svůj jídelníček, případně shodit nějaké to kilo navíc. Ocení ho také lidé, kteří trpí alergií na sóju a výrobky z ní (sójové maso je totiž oblíbenou masovou náhražkou). Název „robi“ pak v sobě ukrývá jednoduše to, čím je, tedy rostlinnou bílkovinu.
Co je robi maso? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Složení robi masa
Robi maso obsahuje okolo 20% bílkovin, minimální množství tuku a sacharidů, neobsahuje žádný cholesterol a nenajdete v něm žádné chemické konzervanty ani jiné nezdravé přísady. Jeho výživová hodnota je srovnatelná s kuřecím masem. Robi maso je vlastně pečlivě připravenou směsí bílkovin rostlinného původu, která se chutí i konzistencí podobá masu. Protože je však jednou ze složek také obilná bílkovina, není robi maso vhodné pro osoby, které mají alergii na lepek. Jeho základ tvoří obvykle pšeničná mouka, červená řepa, sůl, voda, přírodní barvivo, případně ještě další přísady (např. koření, bylinky, worchester omáčka, česnek nebo cibule).
Druhy robi masa
Robi maso můžete sehnat v různých baleních – zakoupit ho můžete ve formě plátků, nudliček, oválků nebo jako mleté maso. K dostání jsou ale i nejrůznější hotové polotovary, například karbanátky, řízky a jiná hotová jídla, která prakticky stačí jen ohřát a servírovat.
Použití robi masa
Z robi masa můžete připravit jakýkoli pokrm, do něhož byste použili klasické maso. Nahradit jím tak můžete maso na svíčkovou, do číny, segedínského guláše či rizota. Robi maso je zkrátka možné upravovat na všechny způsoby, stejně jako běžné maso – můžete ho bez obav vařit, dusit, smažit, péct nebo ho přidat do salátů. Fantazii a hlavně chutím se meze nekladou.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.