Co jsou kapary?
Možná kapary neznáte, možná si ale jen myslíte, že je neznáte. Dost pravděpodobně jste se s nimi mohli setkat například v olivách nebo v konzervě ančoviček, kterým se říká očka, protože právě kapary jim dodávají charakteristický vzhled. Ať už jste je viděli či dokonce chutnali, ale nevíte, co přesně jsou tyhle malé kuličky zač, pak vám je ráda představím – kapary jsou nerozvinutá poupátka květů kapary trnité (Capparis spinosa) nebo také nesprávně kaparovníku, převislého stálezeleného keře, který roste ve slunném Středomoří, na Arabském poloostrově a Asii.
Co jsou to kapary? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Chuť a využití v kuchyni
Kapary se nakládají do solného nálevu, někdy také s přídavkem vinného octa. Jsou velmi oblíbené v kuchyních po celém Středomoří a ty nejvyhlášenější kapary najdete ve francouzském Provence, kde se jim výmluvně říká „nonpareilles“, což v překladu znamená „nesrovnatelné“.
Jak už bylo řečeno, kapary nejsou plody, jak by se na první pohled mohlo zdát, nýbrž nerozvinutá poupata. Mají tmavě zelenou barvu a jsou to poměrně malé kuličky, což se samozřejmě odvíjí od toho, o jakou jde odrůdu. Vynikají velmi výraznou chutí, která se jen těžko popisuje. Jsou nahořklé, slano-kyselé a velmi aromatické, nemusí proto chutnat každému. Troufnu si říct, že kdo nemá rád olivy, tomu nezachutnají ani kapary.
Jejich využití je všestranné – můžete s nimi vařit pokrmy španělské, řecké, italské či francouzské kuchyně, receptů je nespočet. Hodí se do salátů, omáček, dressinků, těstovin nebo třeba na pizzu. V naší české kuchyni jimi rádi zdobíme také chlebíčky a jednohubky. Vynikající jsou coby doplněk k tučnějšímu masu, rybám a mořským plodům. Výtečná je také smetanová kaparová omáčka, která skvěle padne k pečené rybě nebo hovězímu steaku. Uvařit si ji můžete podle následujícího receptu.
Kaparová omáčka se smetanou
Na omáčku pro 2 osoby k rybě či hovězímu steaku budete potřebovat:
- 1 jarní cibulku, nakrájenou na kolečka
- 1 lžíci másla
- 1 lžíci kapar, okapaných
- 200ml smetany ke šlehání
- 1 lžička citronové šťávy
- ½ lžičky sušené citronové kůry
- sůl a čerstvě mletý pepř
- 1 žloutek
Postup:
- V kastrůlku rozehřejte máslo a nechte na něm zpěnit jarní cibulku dosklovata.
- Přisypejte lžíci kapar, opatrně prohřejte a zalijte smetanou.
- Vsypte citronovou kůru, zamíchejte a nechte na mírném plameni provařit zhruba 5 minut. Osolte a opepřete dle chuti, nakonec dochuťte lžičkou citronové šťávy.
- Po odstavení z plotýnky vmíchejte žloutek. Podávejte s hovězím steakem či pečenou rybou, ideálně na nahřátých talířích.
Účinky na zdraví
Kapary zdaleka nejsou jen oblíbenou pochoutkou, mají i příznivé účinky na lidské zdraví – posilují imunitní systém, jsou močopudné (pomáhají tak odvádět z těla přebytečnou vodu) a jsou skvělým lékem proti kašli a zahlenění – rozpouští totiž hleny a usnadňují vykašlávání. A ocení je i alergici, neboť tato malá zelená poupátka obsahují přírodní antihistaminika, která tlumí přehnanou reakci organismu na alergen.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.