Jak péct perníčky?
Kdybych měla jmenovat jediný druh cukroví, bez kterého si většina z nás neumí adventní a sváteční mlsání vůbec představit, byly by to dozajista právě perníčky. Pro svou omamnou kořeněnou chuť a vůni jsou oblíbené nejen u nás, ale takřka po celém světě. Však za sebou také mají historii dlouhou tisíce let. Jak upéct perníčky, které jsou hned měkké? S naším jednoduchým receptem si ušetříte čas i nervy.
Jak dlouho a na kolik péct perníčky? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Původ perníčků
Perník je pravděpodobně nejstarším druhem sladkého pečiva vůbec. Když se na to podíváme hodně zeširoka, sladké pečivo z mouky a medu pekli již staří Egypťané a znali ho i v antickém Řecku či Římě. První zmínky o perníku jako takovém pak pochází ze 13.století. Na našem území se začal prodávat o století později, za vlády Lucemburků, a to konkrétně v roce 1335.
Původní receptura zahrnovala tři základní suroviny – mouku, med a pepř. Pepř dal také vzniknout názvu „peprník“, které se postupem času plynule proměnilo na „perník“, jak ho známe dnes. Dnes také dáváme do perníčků více druhů koření, voní po skořici, hřebíčku, anýzu a badyánu.
Perník se postupně stal velmi oblíbeným svátečním pečivem. Prodával se hojně na adventních a mikulášských jarmarcích. Nejenže dobře chutnal, ale lidé si ho cenili především pro jeho trvanlivost – perníčky totiž vydrží klidně i několik týdnů. Zpočátku si ho však rozhodně nemohl dovolit každý, dostával se nejprve jen na slavnostní tabule bohatých měšťanů. Perník byl ve své době luxusním zbožím.
My dnes známe perníčky především jako drobné dobroty zdobené nejrůznějšími polevami nebo čokoládou, ovšem původně se perníky pekly v bohatě vyřezávaných dřevěných formách. Ty dnes můžeme vidět v některých muzeích.
Recept na měkké vánoční perníčky
Tradiční perníčky jsou známé tím, že po upečení velmi rychle ztvrdnou a potřebují nějaký čas k tomu, aby znovu změkly a člověk si na nich nevylámal zuby. K tomu je potřeba chladné a vlhké prostředí, nejlépe balkon, spíž nebo sklep. A k tomu nejméně tři týdny, po které si budou perníčky pomalu měknout.
Pokud nic z toho nemáte, stejně jako kdysi já, a vaše perníčky jsou rok co rok tvrdé jako podešev (stejně jako kdysi ty moje) anebo jste na jejich pečení raději rovnou rezignovali, mám pro vás recept na takové perníčky, které jsou měkké hned po upečení a měkkými zůstanou už navždy – tedy dokud je nesníte, samozřejmě!
Budete potřebovat
Na tři plechy perníčků různých vánočních tvarů:
- 400g hladké pšeničné mouky
- 130g moučkového cukru
- 50g změklého pravého másla
- 2 lžíce kvalitního tekutého medu
- 2 celá vejce
- 1 lžička jedlé sody
- 1 lžíce perníkového koření
- 2 žloutky na potření upečených perníčků
Postup:
- Mouku, moučkový cukr, jedlou sodu a perníkové koření promíchejte v míse, přidejte med, máslo a vejce a vypracujte hladké těsto, které svou konzistencí bude připomínat plastelínu. Těsto zabalte do potravinářské folie a nechte přes noc odležet v lednici.
- Druhý den vyndejte těsto z lednice a nechte chvíli povolit při pokojové teplotě. Začněte troubu předehřívat na 160°C. Vál zlehka poprašte moukou, těsto vyválejte na tloušťku zhruba půl centimetru a vykrajujte libovolné tvary, ideálně s vánočními motivy. V posledních letech jsou v kurzu perníkoví panáčci, které se budou líbit hlavně dětem.
- Vykrojené tvary naskládejte na plech vyložený pečicím papírem, vložte do trouby a pečte 10 minut, než získají lehce nazlátlou barvu. Když jsou perníčky upečené, hned po vytažení z trouby je potírejte žloutky rozšlehanými se dvěma lžícemi vody, získají tak krásný lesk.
Perníčky nechte vychladnout buď na plechu nebo na mřížce a až budete mít čas a chuť, můžete je ozdobit podle vaší fantazie. S hrnkem teplého punče či svařáku to půjde samo. Můžete si umíchat vlastní bílkovou polevu nebo si koupit již hotové tubičky s cukrovou polevou různých barev. Perníkům ale sluší taky čokoláda. A když zdobení přenecháte dětem, budou mít postaráno o zábavu a vy se můžete věnovat jiným bohulibým činnostem, třeba právě popíjení vánočního punče.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.