Jak dlouho vařit křepelčí vajíčka?
Křepelčí vejce jsou menší než vejce slepičí a jejich hnědě mramorovaná skořápka jim dodává takřka luxusní vzhled. Není to ale jen vzhled, co je činí výjimečnými. Můžeme je totiž směle zařadit mezi superpotraviny. Na rozdíl od běžných slepičích vajec jsou totiž ta křepelčí mnohem zdravější. Čím mohou našemu tělu prospět a jak je uvařit naměkko, natvrdo a na hniličku?
Jak dlouho vařit křepelčí vajíčka natvrdo? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Křepelčí vejce jako superpotravina
Křepelčí vejce pochází od křepelky japonské, drůbeže původem z Japonska a jihovýchodní Asie. Více se začala vyvážet až po první světové válce. Do Evropy se dostala ve 40. letech minulého století a do Československa dorazila až po druhé světové válce.
Křepelčí vajíčka jsou velmi ceněná v tradiční čínské medicíně. Obsahují až dvojnásobné množství vitaminů než slepičí vejce, k tomu vysoký podíl železa, draslíku a fosforu, vysoké procento lecitinu a jsou bohatá na omega-3 a 6 mastné kyseliny.
Pravidelná konzumace křepelčích vajec pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, má pozitivní vliv na metabolismus a správnou funkci kardiovaskulárního systému, prospívá centrální nervové soustavě, svalstvu a křepelčí vejce mohou dokonce zlepšovat potenci. Oproti slepičím vejcím mají ta křepelčí tvrdší skořápku, což je výhodou zejména proto, že tvrdá skořápka výrazně snižuje riziko nákazy salmonelou.
Jak vařit křepelčí vejce
Křepelčí vajíčka jsou uvařená rychleji než slepičí. Zde je podrobný návod, jak je uvařit a jak s nimi naložit:
- V kastrůlku přiveďte k varu dostatečné množství vody. Křepelčí vajíčka jsou malá, proto jí nebude zapotřebí moc. Každé vejce také může být jinak velké, toho se ale nebojte, na vaření to nebude mít žádný vliv.
- Když voda začne vřít, opatrně vložte do kastrůlku vajíčka.
- Pro uvaření naměkko vařte 2 minuty, na hniličku 3 minuty a natvrdo 4 minuty.
- Když jsou vajíčka vařená, slijte je a ponořte do ledové vody, aby zchladla a snáze se vám loupala.
- Oloupejte je a podávejte.
Křepelčí vejce se skvěle hodí k listové zelenině, do salátů, polévek nebo jako doplněk tatarského bifteku.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.