UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak grilovat?

Grilování nebo taky hezky postaru opékání, to je zábava, která se v naší zemi (a pochopitelně i v mnoha jiných) rozbují okamžitě s příchodem teplejších dní po únavné zimě a provází nás po celé léto. Ještě před pár dekádami byl symbolem této kratochvíle špekáček napíchnutý na dřevěném rožni a opékající se nad nezkrotnými plameny otevřeného ohně. Leckdo nedá na tuhle nostalgickou variantu dopustit. Mnozí však už upřednostní grilování v moderním stylu.

jak-grilovat
Jak nejlépe grilovat (Zdroj fotky: Pexels.com)

Vše začíná volbou grilu

K opékání lze použít různé druhy grilů, které se liší především podle topiva. Grily na brikety či dřevěné uhlí mají nejblíže ke kouzlu otevřeného ohně a dodají pokrmům typickou kouřovou vůni. Je s nimi ale taky práce, zejména pokud jde o údržbu. Dlouho se rozehřívají, teplota se dá jen minimálně regulovat a nejsou vhodné do každého prostoru. Alternativou může být gril na plyn.

Ty si oblíbili zejména náročnější milovníci častějšího grilování. Kvalitní modely představují v podstatě plně vybavené „polní“ kuchyně, na kterých lze připravit cokoli. Některé umí dokonce dodat aroma kouře! Naopak pro občasné grilování na verandě, balkoně či terase může být fajn volbou elektrický kontaktní gril. Nenáročný, rychlý.

kuchynske-vychytavky

Maso na gril si zaslouží péči

Na gril – jakýkoli – se nejlépe hodí maso, ryby, zelenina a některé druhy sýrů. Při grilování nepoužívejte příliš vysoké teploty. Při teplotách nad 200°C už v jídle vzniká velké množství škodlivin. Dobré grilování by mělo být i zdravé. Maso nikdy nedávejte na gril přímo z lednice, nechte ho „dojít“ na pokojovou teplotu. Marinádu si můžete vyrobit sami – bude jistě lepší a levnější než koupená.

Marináda jako klíč k úspěchu

Základem dobré marinády je olej, bylinky, pepř a další koření. K červeným masům se hodí šalvěj, kmín, majoránka, tymián a další. Ke kuřecímu a rybám bazalka, oregano nebo třeba estragon. Často se do marinád používá hořčice, majonéza, kečup nebo i jogurt, zakysaná smetana a podobně. Nebojte se experimentovat.

Maso na pořádný steak musí být však především kvalitní a vyzrálé! Vyzrálé maso poznáte podle nahnědlé barvy a toho, že po zmáčknutí prstem už příliš nepruží. Díky tomu je maso po opečení jemné jak máslo. Steak z čerstvého masa bude naopak jak žvýkačka. Maso i jiné suroviny pokládejte vždy až na rozpálený gril – a těšte se na parádní lahůdky.


Pro Dudlu sepsal: Michal Vašek | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: