Jak jíst granátové jablko?
Granátové jablko je purpurově červené ovoce kulovitého šestibokého tvaru o průměru 5 až 12 cm. Za svůj název mu vděčí také jedna slavná zbraň na bázi trhaviny – granát. Rudá bobule je plodem stromu zvaného marhaník granátový nebo také granátovník obecný.
Granátové jablko jak ho jíst? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Původ granátového jablka
Původní domovinou granátového jablka je malý východoafrický ostrov Sokotra ležící u pobřeží Somálska, později se rozšířil do dnešního Íránu a odtud do Středomoří. Dnes se marhaníky pěstují například ve střední Asii, Středomoří, v Gruzii či Americe, a granátové jablko je oblíbené i u nás.
Granátová jablka jsou zmiňována už v biblickém Starém zákoně, ale najdeme je také na mnoha staroegyptských malbách i v lékařských papyrech – pomocí granátového jablka totiž staří Egypťané léčili například tasemnice. Kromě toho existuje názor, že právě granátové jablko bylo oním zakázaným ovocem ze stromu poznání, které Eva utrhla v rajské zahradě Eden.
Co se jí a co ne u granátového jablka
Slupka zralého granátového jablka je obvykle purpurově červená, tvrdá a velmi hořká, tudíž je nepoživatelná. Pod slupkou bychom našli přibližně mezi 6 až 12 pouzdry z bílého oplodí a v nich na 600 semínek v jasně červených (či růžových) dužnatých míšcích, které mají tvar malých granátů. Právě ony dužnaté „granátky“ se semínky jsou tím, co z granátového jablka jíme.
Loupání dužnatých semínek sice zabere trochu více času než konzumace jiného ovoce, ale rozhodně stojí za to si tu práci dát a vychutnat si tuto šťavnatou pochoutku do sytosti. Chuť granátových zrnek je sladkokyselá a díky semínkům uvnitř i lehce natrpklá. Je ale nesmírně osvěžující.
Prospěšné účinky granátového jablka
Granátové jablko je pro mnoho kultur symbolem plodnosti, hojnosti, štěstí, zdraví a krásy. Dnes si ho ale můžeme cenit i pro jeho zdraví prospěšné účinky – je totiž zdrojem mnoha vitaminů a minerálů. Obsahuje zejména vitamin A, B, C, K a také tolik důležité železo, vápník, sodík, fosfor a draslík. Kromě toho je granátové jablko bohatým zdrojem vlákniny, která prospívá zdravému zažívání i správné funkci lymfatického systému.
Dužina granátového jablka obsahuje až 75 % vody, zbytek tvoří cukry a již zmíněné vitaminy a minerály. Má tedy přirozenou schopnost hydratovat organismus a výborně hydratuje i suchou pleť, čehož se využívá také v kosmetickém průmyslu.
Granátové jablko je výborným antioxidantem, který dokáže zabránit usazování toxických látek, podporuje čistící funkci jater a ledvin. Také významně posiluje imunitu a díky obsahu železa pomáhá zmírňovat anémii (laicky chudokrevnost). V neposlední řadě je granátové jablko oblíbeným afrodiziakem.
Využití granátového jablka
Granátové jablko má jednu velikou výhodu – má všestranné využití. Lze ho přidat jak do sladkých pokrmů, tak do jídel slaných. Granátová jablka mají své pevné místo v blízko- a středovýchodních kuchyních, kde je tradiční surovinou, ale velmi oblíbeným se stalo i v kuchyni mexické. Pohrát si s ním ale můžete i vy.
Výborně ochutí nejrůznější dezerty a kaše, skvěle se hodí do salátů, ke grilovanému masu, rybám i sýrovým talířům. Šťáva z granátového jablka je dobrou nealkoholickou variantou červeného vína a vyrábí se z ní také grenadina, což je sladký sirup sytě červené barvy, který můžete přidat do různých osvěžujících koktejlů (patří třeba do drinku Tequila sunrise).
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.