Sušení je bezesporu nejúčinnější a nejběžnější způsob, jak uchovat bohatou nadílku hub, kterou jste si přinesli ze svých toulek lesem. Pokud je příroda opravdu štědrá a vy víte, že všechny houby nestihnete v krátkém čase zpracovat, je právě sušení tou nejlepší cestou, jak houbám prodloužit jejich životnost na dlouhé měsíce a vychutnat si je díky tomu i mimo jejich sezónu. Luxusní bramboračku nebo jakýkoli jiný pokrm z hub si tak můžete uvařit klidně i uprostřed zimy. Jaké jsou nejlepší způsoby sušení hub? Na výběr máte z několika možností.
Jak dlouho a na kolik stupňů sušit houby v sušičce? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Houby vhodné k sušení
Než se pustíte do sušení hub, je určitě dobré vědět, že ne všechny druhy jsou k sušení vhodné. Rozhodně nezkoušejte sušit například čirůvky, pýchavky, ryzce nebo růžové muchomůrky (masáky) – sušením přicházejí o svou chuť a vůni a jídlo by vám spíše pokazily. K sušení se naopak hodí houby hřibovité, klouzci, žampiony, lišky či bedly. Žádné z hub, které se chystáte jakkoli zpracovávat, by neměly nést známky plísně ani napadení škůdci.
Sušení na vzduchu
Sušení jen tak na vzduchu je vůbec nejrozšířenějším způsobem, jak houby usušit. Potřebovat budete rám potažený pletivem nebo klidně i starou záclonou - tam budou mít houby přístup vzduchu. Houby před sušením očistěte a nakrájejte na tenké plátky. Po té je vyskládejte na připravenou mřížku v jedné vrstvě, aby mohly dobře proschnout, a umístěte je buď ven na čerstvý vzduch nebo klidně nad topení či kamna. Neměly by se sušit na přímém slunci, protože by se tam mohly zapařit a zplesnivět. Sušíte-li houby venku, dávejte pozor, aby nezmokly.
Sušení v troubě
Nemáte-li prostorovou kapacitu na to, abyste houby sušili na vzduchu na rámu s pletivem (ať už postrádáte zahradu nebo máte málo místa v bytě), můžete houby klidně sušit i v troubě. Postup je podobný jako u sušení na vzduchu – houby nejprve očistíte a nakrájíte na tenké plátky. Ty pak vyskládáte v jedné vrstvě na plech vyložený pečícím papírem a pomalu budete sušit v troubě vyhřáté jen na 30°C. Během sušení houby nezapomeňte několikrát obrátit pomocí papírové utěrky, která nasákne přebytečnou vlhkost a zabrání tak případnému zapaření hub. Ke konci sušení zvyšte teplotu na 50°C a když jsou úplně usušené, nechte je dobře vychladnout, než je uzavřete do sklenic.
Sušička
V posledních letech je čím dál oblíbenější také sušička na ovoce. V ní se dá sušit nejen ovoce, ale také zelenina a houby. Postup je stejný jako v případě předchozích dvou způsobů, houby tedy očistíte a nakrájíte na tenké plátky a o zbytek se už postará sušička.
Skladování sušených hub
Aby vám sušené houby nezplesnivěly nebo se do nich nedostali moli, je důležité nejen je dobře usušit, ale také správně sladovat. Usušené houby nasypejte nejlépe do sklenice se šroubovacím víčkem. Některé babské rady pak doporučují nasypat na houby trochu mletého pepře.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.