UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak upéct chleba?

Už jste někdy ochutnali právě upečený, čerstvý chléb? A tím nemyslím ten v supermarketu, který dopékají ze zmrazeného polotovaru. Že ne? Pak děláte velkou chybu, protože ta vůně právě se dopékajícího chleba, která provoní nejen vaši kuchyň, ale celý dům, je úžasná. V tomto článku vám poradím, jak upéct domácí chléb.

jak-upect-chleba

Jak doma upéct chleba? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak si doma upéct chleba

Domácí pekárna

Domácí pekárna. To je minimálně pro začátek asi nejjednodušší způsob, jak si připravit svůj první domácí chléb. A zaručuji vám, že to není jen další domácí spotřebič, který budete mít schovaný ve skříňce. Naopak doporučuji nechat pekárnu na lince, pěkně na očích. Většina pekáren je mimo základních programů na pečení vybavena i programy třeba na marmeládu, jogurt, sladká těsta nebo jen samotné kynuti. Vůbec přitom nezáleží, jestli si koupíte značkovou drahou pekárnu nebo obyčejnou třeba někde v Lidlu.

Pokud chcete chléb vyzkoušet upéct v domácí pekárně, máte dvě možnosti. První možnosti je koupit si hotovou směs na chleba, která je již namíchaná a můžete si vybrat od klasického pšeničného nebo žitného chleba pres toustový, celozrnný, bezlepkový nebo třeba fitness.

Příprava těchto směsí je jednoduchá, jelikož stačí do pekárny přidat vodu nebo případně mléko, vsypat směs a zapnout základní program na 2, 5 až 3 hodiny. Dál už se nemusíte o nic starat a za 3 hodinky máte hotovo. Tyto chleby jsou opravdu výborné a většinou u nás zmizí během chvilku po upečení. Doporučuji pak ještě vyndat z pekárny hnětací háky a to po posledním hnětení, před kynutím a pečením. Nebudete pak muset háky vytahovat z upečeného chleba.

Domácí chléb

Nechcete-li utrácet za připravenou směs a chcete si zkusit vyrobit opravdu vlastní chléb, tak doporučuji začít se základním receptem na pšenično-žitný chléb. Pokud máte tu možnost, kupte si chlebovou mouku, ale jde to i s tou klasickou. Jak na to?

Do pekárny opět nalijete vlažnou vodu s trochou octa a následně sypké suroviny jako je mouka, sůl, cukr, kmín a nakonec droždí. Pustíte základní program a pekárnu necháte pracovat stejně, jako v předchozím případě s kupovanou směsí.

kuchynske-vychytavky

Záměrně zde neuvádím konkrétní recept, protože těch najdete na internetu jistě spoustu a hlavně u základního receptu jistě dlouho nevydržíte. Až si párkrát vyzkoušíte základní recept, tak budete chtít jistě experimentovat s různými druhy a poměry mouky, semínky nebo s přidáním již zmíněného mléka, podmáslí nebo kvásku místo droždí.

Pro zkušenější pekařky a pekaře pak bude určitě i výzva si upéct chléb v troubě, což je opět trošku náročnější a budete potřebovat ideálně kuchyňský robot na pořádné prohnětení těsta a několikrát si pohlídat jeho kynutí.

Jeden tip na závěr – slánek

Pokud si chcete s chlebem opravdu vyhrát, zkuste si o den dříve připravit tzv. slánek. Jeho výhoda kromě chuti, vůně a nakynutí chleba, spočívá hlavně v množství použitého droždí. Na 1 chléb si vystačíte s pouhým 1g čerstvého droždí!

Slánek si připravíte tak, že do uzavíratelné sklenice nalijete 100g vody, ve které rozpustíte 10g soli. Sůl musí být opravdu dokonale rozpuštěna. Následně přidejte droždí a opět rozmíchejte. Tuto světlou tekutinu uzavřete a uložte do chladničky. Druhý den pak můžete postupovat podle klasického receptu a ke 100g slánku přidat zbytek tekutin (dle receptu) a pak už pracovat jako s klasickým kváskem.


Pro Dudlu napsala: Aneta Filařová | Edit: Andrea Bělohradská

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: