UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak upéct roastbeef?

Chcete si letos o svátcích připravit lahůdku, o které všichni básní, ale vy jste ji ještě nezkoušeli? Nebo už na roastbeef nechcete chodit do restaurace, když si ho prostě můžete připravit doma? Poradíme vám, jak na to!

jak-upect-roast-beef

Jak upéct roastbeef? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co je roastbeef?

Mnozí se mylně domnívají, že pod roastbeefem se ukrývá zvláštní druh hovězího masa. Není tomu ale tak, roastbeef je způsob úpravy masa, konkrétně hovězí pečeně. Svůj původ má na britských ostrovech, kde se s největší pravděpodobností používal už ve středověku. Dnes je anglická hovězí pečeně oblíbená po celém světě.

Víte, že když se maso peče „po anglicku“, má uprostřed zůstat růžové? Platí to i pro roastbeef. Takže až se do něj pustíte, rozhodně ho nepečte úplně dohněda.

Co na roastbeef potřebujete?

Roastbeef neuděláte z každého masa, v řeznictví chtějte kvalitní, šťavnaté zadní maso v podobě nízkého roštěnce, který je stejně jako všechno hovězí maso bohatý na proteiny.

Doma ho buď jen nasolíte, upravíte a dáte do trouby, nebo maso můžete naložit den předem do marinády. Postačí obyčejná marináda ze soli, pepře a olivového oleje, přidat ale klidně můžete i plátky česneku nebo vaše oblíbené bylinky.

Ideální přílohou jsou brambory nebo yorkshirský pudink, servírovat ho ale můžete i za studena, třeba jako součást obložené mísy. A co ho použít spolu se zeleninou na přípravu netradičního sendviče? Na dochucení můžete použít třeba dijonskou hořčici.

Víte, že na krájení roastbeefu budete potřebovat ostrý nůž, díky kterému hravě nakrájíte i tenoučké plátky?

kuchynske-vychytavky

Jak upéct a servírovat roastbeef?

Roastbeef bývá v anglicky mluvících zemí součástí svátečního oběda, takže ho rozhodně nestrčí jen tak do trouby. S přípravou je třeba si trochu vyhrát.

  • Pečte aspoň jeden kilogram masa, menší kousky se špatně pečou, navíc byste roastbeef sotva ochutnali.

  • Ideální teplota pečení je 100 - 120 °C.Za prvé se nebudete muset bát, že maso včas nevyndáte z trouby a přepeče se (znáte to, říkáte si ještě minutku a pak je pozdě), za druhé, růžová barva masa zůstane růžová i po dvou dnech.

  • Maso zbavte povrchových blan, které by maso při pečení kroutily a na talíři by je stejně všichni odkrajovali.

  • Masu dejte hezký tvar pomocí provázku, který stáhnete a upevníte. Maso svažte do úhledného válečku, díky kterému získáte hezčí tvar na řezu, s masem se bude lépe manipulovat a maso se taky rovnoměrněji propeče.

  • Maso pěkně z výšky rovnoměrně nasolte. Se solí nemusíte tak úplně šetřit, protože maso solíte jen povrchově. Pak ho potřete olejem.

  • Rozpalte si pánev a maso na ní zprudka opečte dozlatova ze všech stran. Nechte ho zhruba dvě minuty ležet v rozpálené pánvi, než ho pootočíte a budete opékat další stranu. Musí krásně zezlátnout.

  • Maso vložte do trouby a pozvolna pečte na výše zmíněných 100 °C, maximálně 120 °C zhruba 60 minut. Roštěnec by ve středu měl mít teplotu kolem 45-55 °C, kontrolovat ji můžete vpichovacím teploměrem.

  • Jakmile bude maso hotové, nechte ho ještě 20-30 minut odpočívat ve vypnuté troubě, případně pekáček s masem vyndejte z trouby a přikryjte alobalem.
  • Hurá, maso můžete podávat!


Jak má vypadat dokonalý roastbeef?

Příprava není nijak složitá, že? Od vás se vlastně chce jen koupit maso, nasolit, potřít olejem, obvázat provázkem a dát ho do trouby, která odvede zbytek práce. Ale jak poznat, že se vám roastbeef opravdu povedl?

Roastbeef se většinou podává nakrájený na tenké plátky, u kterých by měla převládat růžová barva, která se táhne od kraje ke kraji. Čím tenčí bude opečený kraj, tím lépe. Zároveň by tu svojí krásnou barvu rozhodně neměl do druhého dne ztratit a zešednout.


Pro Dudlu napsal: Ivana Kyllerová | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: