UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak upéct vánočku?

Umíte si představit Vánoce bez vánočky? Možná ano, možná ne, záleží na tom, zda vám chutná. Vánočka je každopádně tradičním vánočním pečivem, a to už od 16. století. Jak si upéct chutnou a vláčnou vánočku, na kterou budete poslouchat jen samé chvalozpěvy?

jak-upect-vanocku

Jak správně upéct vánočku? (Zdroj fotky: fotobanka-zdarma.cz)

Trocha historie

Vánočku směli nejprve péct pouze pekaři, až později se začala péct i v domácnostech. V 18. století už byla běžnou součástí každé vánoční tabule. Vánočka svým podlouhlým a oválným tvarem symbolizovala malého Ježíška v povijanu a její křížové pletení mělo chránit lidi u stolu před démony a zlými silami. Dnes je velmi jednoduché upéct dobrou vánočku, ale naši předkové to tak lehké neměli. Sehnat kvalitní mouku a kvasnice bylo obtížné a tak se často stávalo, že se vánočka srazila.

Takovému sraženému pečivu se říkalo „brousek“ a předznamenávalo neštěstí. S brousky se pak pojí jedna zajímavá, leč velice zlomyslná tradice. O Štědrém dnu obcházel stavení tzv. brusař – slaměný pekař, jehož tvůrci dávali nepozorným hospodyňkám nahlas číst dopis, který měl brusař v ruce. Během čtení se pak často vánočka v troubě srazila na brousek. No, asi bych brusaře pěkně prohnala!

Této zlomyslné tradici už naštěstí odzvonilo a žádné větší nebezpečí dnes vánočce nehrozí (tedy pokud se při jejím pečení nezapomenete u vánoční pohádky, jako já loni). Pokud chcete mít jistotu, že z trouby vytáhnete vánočku jako z vánočního žurnálu, držte se tohoto receptu, který jsem sama vyzkoušela.

Recept na tu nejlepší vánočku

Na 1 vánočku budete potřebovat:

  • 500g kvalitní hladké mouky, prosáté
  • 90g cukru krupice
  • 1 velká špetka soli
  • špetka nastrouhaného muškátového oříšku
  • 1 lžíce vanilkového cukru
  • ½ lžičky mletého badyánu
  • čerstvá kůra nastrouhaná z 1 citronu (bio)
  • 1 kostka droždí
  • 200ml vlažného mléka
  • 100g rozpuštěného másla, vlažného
  • 2 žloutky
  • 50g rozinek, případně směsi kandovaného ovoce
  • 50 loupaných mandlových plátků
  • 1 bílek
  • moučkový cukr na posypání

kuchynske-vychytavky

Postup:

  1. Nejprve je nutné připravit si kvásek. Ten připravíte tak, že v menší misce rozmícháte droždí se lžičkou cukru, přidáte lžíci mouky, přilijete polovinu vlažného mléka, zakryjete utěrkou a na teplém místě necháte celou směs dvacet minut pracovat. Výsledkem by měl být kvásek s hustou pěnou. Pokud by se nic nedělo, začněte od začátku s novým droždím, toto už nezachráníte.

  2. Mezitím co pracuje kvásek, do velké zadělávací mísy prosejte mouku, přidejte cukr (krupicový i vanilkový), velkou špetku soli, nastrouhanou citronovou kůru, koření a všechny tyto sypké ingredience promíchejte.

  3. Kvásek nalijte do mísy s moukou a ostatními přísadami, přilijte mléko, rozpuštěné máslo a žloutky. Vařečkou začněte promíchávat se suchými přísadami a ve chvíli, kdy už to nepůjde, začněte těsto hníst rukama, abyste zapracovali všechnu mouku. Je-li těsto příliš suché a drobivé, přilijte trochu mléka.

  4. Tvořící se těsto přendejte na vál a důkladně hněťte ještě alespoň 15 minut. Pokud by se vám příliš lepilo na ruce, pomozte si trochou hladké mouky. Výsledné těsto by mělo být krásně hladké a vláčné. Pokud vlastníte kuchyňského robota, máte vyhráno, protože vám usnadní spoustu práce rukama.

  5. Těsto vraťte do mísy, jemně poprašte moukou, přikryjte utěrkou a nechte minimálně hodinu a půl kynout na teplém místě. Těstu se nic nestane ani v případě, že ho necháte kynout celý den.

  6. Ve chvíli, kdy těsto vykynulo (zdvojnásobilo svůj objem v míse), vyklepněte ho na vál, krátce prohněťte, a do těsta postupně zapracujte polovinu mandlí (ty předtím nasekejte) a všechny rozinky (důkladně propláchnuté a okapané).

  7. Těsto rozdělte na osm stejných dílů a každý vyválejte na délku přibližně 30cm. Vzniknou zhruba stejné válečky.

  8. Čtyři z osmi pramenů položte na vál a upleťte z nich cop. Uděláte to tak, že nejprve překřížíte dva prostřední prameny, pravý přes levý. Pak vezmete do ruky dva prameny vlevo a levý z nich přehodíte přes pravý. To samé uděláte i se dvěma prameny vpravo. Poté se vrátíte opět ke dvěma prostředním pramenům, jimiž jste začínali a celý postup budete opakovat, až bude cop hotový. Okraje copu pak zmáčkněte k sobě a zahněte dospod. Při pletení cop neutahujte, ale ponechte mezi prameny menší mezery, aby těsto mohlo ještě chvíli kynout.
    Upletený cop položte na plech vyložený pečicím papírem a dlaní lehce zploštěte.

  9. V tuto chvíli vám zbyly čtyři prameny. Ze tří z nich upleťte klasický cop, jeho konce zahněte dospod a položte ho na první cop pletený ze čtyř pramenů, který teď leží na plechu.

  10. Poslední zbývající pramen nožem překrojte po celé délce na dvě poloviny a ty stočte dohromady. Nespojujte však jejich konce k sobě, ale ponechte zhruba 10 cm z každé strany nedopletených. Pletenec položte na rodící se vánočku na plechu a volné konce založte pod ni.

  11. Celou vánočku potřete bílkem rozšlehaným s trochou vody a nechte znovu alespoň hodinu kynout.

  12. Po nakynutí rozehřejte troubu na 180°C, vánočku znovu potřete bílkem, posypte zbylými plátky mandlí a vložte do trouby. Při této teplotě pečte vánočku zhruba 5 minut, poté snižte teplotu na 150°C pečte dalších 45 minut. Pokud by vánočka příliš rychle hnědla, překryjte ji alobalem.

  13. Když je vánočka upečená, poprašte ji moučkovým cukrem.


Vánočku nezapomeňte vyfotit a sdílet se svými blízkými, vsadím se, že budou blednout závistí před vaším výtvorem! A v ještě lepším případě jim kousek nabídněte. Dobrou chuť a krásné Vánoce!


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: