Jak uplést vánočku?
Hitem letošních Vánoc je domácí vánočka. Chtěli byste si i vy upéct vánočku, ale obáváte se pletení? Přijde vám, že si zákonitě musíte při pletení zamotat ruce? Nebojte, to zvládnete. Máme pro vás několik rad a tipů, které vám zajistí dokonalou vánočku.
Jak nejlépe uplést vánočku? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Vánočka z devíti pramenů
My vám přinášíme ten nejtradičnější návod na pletení vánočky, a to z devíti pramenů. I když v dnešní době už je větším trendem v domácím pečení pletení ze šesti, devět pramenů má svůj význam. Vánočka z devíti pramenů se peče ve třech patrech. Čtyři spodní prameny představují slunce, zemi, vodu a vzduch. Tři prameny uprostřed symbolizují rozum, vůli a cit. Dva vrchní prameny zamotané jeden do druhého pak symbolizují vědění a lásku.
Těsto jako základ
Uplést vánočku už je jen takové sladké finále cesty s dokonalým těstem. Pokud nebudete mít dokonalé těsto, hezkou vánočku neupletete.
Zde je pár tipů pro to nejlepší těsto na vánočku:
- Máslo přijdete až nakonec.
- Všechny ingredience na vánočku, kromě másla a rozinek, zpracujte v robotu.
- Jakmile budete mít kompaktní těsto, tak přidejte máslo a nechte robot pracovat.
- Rozinky zapracujte už jen krátce do hotového těsta. Těsto se nesmí trhat. Vše je výsledkem dlouhého zpracovávání a aktivování lepku. Když vezmete těsto do rukou a roztáhnete jej, tak musí být pružné a nesmí se trhat.
- Nenamáčejte rozinky. Rozinky vykoupané celý den v rumu jsou fajn. Pokud je ale řádně neosušíte, tak se vám mohou jednotlivé prameny trhat. Zkuste sáhnout po zlatých rozinkách a nenamáčet je vůbec.
- Těsto nesmí oschnout. Při kynutí těsto překryjte místo utěrky potravinářskou folií.
Jak jednoduše uplést vánočku?
Vánočka z devíti pramenů se neplete ze všech devíti najednou, ale má tři vrstvy. Vykynuté těsto si rozdělte na 9 stejně velkých kousků ze kterých vyválejte prameny o délce přibližně 25 cm.
- Připravte si vedle sebe první čtyři prameny. Můžete plést od začátku nebo od středu, my začneme od středu. Chytněte uprostřed druhý pramen a jeho dolní polovinu přeložte přes první pramen doleva.
- To samé udělejte se čtvrtým pramenem přes třetí. Vezměte druhý pramen (původně první) a přeložte jej přes třetí doprava (mezi třetí a čtvrtý pramen).
- Čtvrtý pramen přeložte doleva přes třetí (mezi druhý a třetí) a druhý přes první. Druhý pramen přes třetí, nový druhý pramen přes první.
-
Čtvrtý pramen přes třetí, druhý pramen přes třetí, nový druhý pramen přes první a čtvrtý pramen přes třetí.
-
To samé opakujte s druhou polovinou pramenů. Základ máte hotový, položte jej na plech s pečícím papírem a rukou do jeho středu po celé délce připravte prohlubeň pro cop ze tří pramenů.
-
Je čas na cop ze tří pramenů. Klasický copánek, ale kdyby někdo neznal, tak si to zopakujeme. Položte si vedle sebe tři prameny a pleťte od středu. První pramen přes druhý, třetí pramen přes druhý a stále dokola. Proč plést od středu?
Začátečník se tak vyhne nechtěnému natahování pramenů během pletení, ty se pak mohou ztenčit nebo dokonce prasknout. Cop položte na spodek vánočky ze čtyř a také do něj rukou udělejte prohlubeň po celé délce. Druhý pramen jednoduše smotejte do spirály k sobě dohromady. Položte na zbytek vánočky tak, že konce povytáhněte, ať je můžete zahnout až pod vánočku.
A je hotovo, žádná věda, jen trochu té ruční práce. Celou vánočku ještě nechte alespoň hodinu kynout pod utěrkou. Nakynutou vánočku potřete rozšlehaným vajíčkem a posypte plátky mandlí. Troubu si vyhřejte na 200°C. Po vložení vánočky ihned stáhněte na 160°C (horní a dolní ohřev) a pečte dozlatova. Doba pečení záleží na velikosti vánočky 40 - 60 minut.
Pro Dudlu napsala: Vendula Laštovková | Edit: Andrea B.