Jak zavařovat v troubě?
Zavařování v domácích podmínkách se v poslední době těší velké oblibě. Existuje hned několik možností, jak zavařovat. Jednou z nich je zavařování v troubě. Zjistěte, jak zavařovat v troubě a připravte si nejrůznější ovocné kompoty nebo sterilovanou zeleninu. Klasikou jsou v tomto ohledu sklenice se šroubovacím kovovým víčkem, které jsou zárukou úspěchu. Jejich výhodou je nejenom snadné použití, ale také i zdravotní nezávadnost.
Jak dlouho zavařovat okurky v troubě?
Jak na zavařování v troubě
Pokud jste ještě neobjevili kouzlo zavařování v troubě, pak věřte, že je to velmi rychlý a pohodlný způsob. V zimě si pak můžete vychutnat nejrůznější oblíbené dobroty a mít je neustále po ruce. Pro zavařování v troubě lze využít jak elektrickou, tak i plynovou či horkovzdušnou troubu. Postup je jen v odlišný v konkrétním nastavení teploty.
- Prvním krokem je důkladné vymytí všech připravených sklenic a víček. Nedostatečným vyčištěním byste totiž mohli způsobit to, že dojde ke zkvašení nebo zplesnivění obsahu sklenic, což by byla škoda. Před naplňováním sklenic se je proto vyplatí sterilizovat, a to buďto vyvařením ve vodě, nebo taktéž v troubě.
- Zavařovací sklenice naplňte vámi zvoleným obsahem a důkladně utěsněte víčka.
- Připravte si hluboký plech, do kterého nalejte přibližně 2-3 cm horké, nikoliv vroucí vody. Na dno plechu můžete rozložit utěrku. Poté do něj vyskládejte naplněné sklenice, a to dostatečně daleko od sebe tak, aby se navzájem nedotýkaly nebo se nepřibližovaly okrajům plechu.
- Při nastavování teploty se řiďte nejenom typem trouby, ale také obsahem sklenic. Jinou teplotu bude vyžadovat zelenina, jinou zase ovoce. Záleží i na velikosti použitých sklenic. U elektrické trouby je vhodné nastavit horní i spodní topné těleso na teplotu 170° C. Pro ovoce postačí doba kolem 45 minut, pro okurky ještě o něco déle. U horkovzdušné trouby je to pak teplota 150° C.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.