UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Hnojiva

Hnojivo

Sedím ve své pracovně a přemýšlím, jak bych pojala příspěvek o hnojivech. Když se kolem sebe rozhlédnu, vidím doslova zeleně. Určitě si říkáte, kdo si proboha v pracovně vymaluje zdi dozelena? Vskutku nikdo, a to z jednoho prostého důvodu – zelená barva má za úkol uklidňovat. No a jelikož já chci být naopak povzbuzená a optimisticky naladěná, mám pracovnu vymalovanou dožluta. Vždycky jsem měla k přírodě blízko, a tak mi to stejně nedalo a postupně jsem si pořizovala nové rostlinky. Ze začátku se to tvářilo nevinně – jeden rýmovník sem na poličku, jeden kaktus na stůl, jedna dracena tady vedle židle, tři fialky na parapet... Ale pak se z místnosti stala hotová oáza krásných různobarevných rostlin. (Přísáhám, že nevím jak!)

Samozřejmě jsem vůbec nevěděla, jak se o ty moje kytičky mám starat, a zprvu jsem to ani moc neřešila. Prostě jsem je zalila tehdy, když jsem si na to vzpomněla (čtěte: jednou týdně, třikrát týdně, jednou za měsíc), a dál jsem se o ně nestarala. Když mi začaly kytky postupně blednout a opadávat, uvědomila jsem si, že asi dělám něco špatně a že budu muset změnit svůj přístup, nebo se moje věhlasná oáza přemění zpátky v poušť.

Pustila jsem se proto do pečlivého samostudia a zjistila jsem, že pěstování rostlin není vůbec složitá alchymie a že se stačí držet následujících rad:

  • Každý druh rostliny potřebuje jinou péči! Zjistětě si informace o rostlině ještě před její koupí.
    • Skromný tip: Zaměřte se na to, jaká teplota rostlině vyhovuje, zda může být umístěná venku/vevnitř a kolik potřebuje slunce.
  • Rostliny pravidelně zavlažujte vodou o pokojové teplotě a rozlišujte roční období, např. v létě potřebují zálivky více, v zimě méně.
    • Skromný tip: Vždy si prstem ověřte, zda je zemina stále vlhká, či nikoliv.
  • Rostliny pravidelně přesazujte, a to pouze na začátku růstu. Důvodem pro přesazení může být i potřeba většího květináče.
    • Skromný tip: V obchodech lze zakoupit již namíchané zeminy a substráty pro konkrétní druh rostlin.
  • Nezapomínejte rostliny pravidelně hnojit, dodáte jim tím potřebnou dávku živin a vitaminů.
    • Skromný tip: Ideální je hnojit v období růstu, do poloviny srpna.

Během pročítání rad mi došlo, že jsem rostliny vůbec nehnojila a že právě v tom by mohl být zakopaný pes. Hnojiva obsahují důležité živiny, a možná proto moje kytičky nekvetou a mají žluté listy. Aplikace je prý velmi jednoduchá – hnojivo se jen přidá do zálivky! Škoda, že jsem si na hnojiva nevzpomněla dřív, mohla jsem nějakou svoji rostlinku ještě zachránit dodáním potřebných živin a vitaminů. Tak snad ještě zachráním aspoň nějaké.

Pro Dudlu napsala překladatelka: Lucie Ušiaková

zahrada-bbb-dudlu