Krycí jména
Mindok hra Krycí jména
Stolní hra Krycí jména jeSkrytou identitu všech 25 osob znají jen hlavní špióni. Operativní tým je zná pouze pod krycími jmény. Hlavní špióni se střídají v poskytování jednoslovných nápověd. Snaží se zvolit nápovědu tak, aby se vztahovala k jednomu či více slovům jejich barvy. Jejich tým se pokouší uhodnout slova, která měli na mysli, a kontaktovat příslušné osoby tím, že se dotknou příslušného slova prstem. Šéf týmu pak odhalí pravou identitu člověka s daným krycím jménem.
Pokud jde o agenta barvy hádajícího týmu, operativa smí pokračovat v hádání. V opačném případě je řada na soupeři. Tým, který jako první úspěšně kontaktuje všechny agenty své barvy, zaslouženě vítězí. Úkolem hlavního špióna je předat svému týmu nápovědy, pomocí kterých identifikují agenty své barvy. Ve špionážním světě však není nic jednoduché, proto musí nápověda dodržovat přísná pravidla utajení.
Hledá tedy slovo, které se nějakým způsobem vztahuje k co nejvíce slovům jeho barvy. Jakmile je najde, nahlas jej vysloví. Přidá také jedno číslo. To říká, ke kolika slovům se daná nápověda vztahuje. Příklad: Dvě ze slov, která mají barvu vašeho týmu, jsou KLAVÍR a FLÉTNA. Obě slova označují nějaký hudební nástroj, šéf týmu tedy napoví nástroj: 2. Samozřejmě můžete napovídat jen na jedno slovo (např. klávesy: 1), ale víc zábavy si určitě užijete, pokud se pokusíte najít slovo společné pro dvě či více krycích jmen. Najít jednu společnou nápovědu pro 4 či více krycích jmen je pak skutečná výzva.
Základní pravidla pro Krycí jména
Některá pravidla byste měnit neměli, aby byla zachována myšlenka hry. Nápověda se musí týkat významu slov. Není povoleno odkazovat se například na pozici slova na stole. Také nelze nápovědou odkazovat na písmena a slabiky obsažené ve slově či na jejich počet. Například šek není povolená nápověda ke slovu PAPOUŠEK – nemá nic společného s významem slova, jen náhodou obsahuje stejnou slabiku. Stejně tak nemůžete spojit MYŠ, MÍČ a MEČ nápovědou m: 3 ani nápovědou tři: 3.
Písmena a čísla mohou být platnými nápovědami v případě, kdy se vztahují k významu jednotlivých slov. Např. sedm: 2 může být platná nápověda pro slova ŠTĚSTÍ a DRAK. Číslo, které sdělíte po nápovědě, nemůžete použít jako součást nápovědy. Stalagmit: 8 není platná nápověda pro KRÁPNÍK a CHOBOTNICI. Číslo má sloužit pouze k označení počtu slov, jichž se nápověda týká. Hrajte v češtině. Cizojazyčné slovo se povoluje pouze v případě, kdy by je hráči v běžném mluveném projevu také použili. Není například povoleno použít Schweinebratten: 2 jako nápovědu pro MASO a BERLÍN, protože pro to máme hezký český výraz „vepřová pečeně”. Můžete ale zkusit hamburger: 2, protože hamburger je běžně používané slovo.
Také je možné použít cizí slovo, jde-li o vlastní jméno: Nápovědou Cook nelze spojit slova AMERIKA a OMÁČKA (ve smyslu „anglický výraz pro vařit”), ale můžete jej použít pro krycí jména MOŘE a CESTOVATEL (James Cook). Vyhněte se slovům, jejichž přímý překlad leží na stole. Apple může být nápověda pro POČÍTAČ a TELEFON, ale ne, když na stole leží JABLKO.
Nápověda nesmí sdílet slovní kořen se slovy, která leží na stole. Dokud není PTAKOPYSK překryt kartou agenta, nesmíte ani pro ostatní slova použít nápovědu pták, pysk, ptákovina, Solopysky apod. Pro jiné části slov (předpony, koncovky) toto pravidlo neplatí. Rybník je platná nápověda pro VODNÍKA (jsou spojeni významem; že mají stejnou koncovku, nevadí). A obloha: 2 je platná nápověda pro SLUNCE a HVĚZDU, přestože na stole leží OBCHOD.
V češtině existují slova, která se stejně píší, ale mají různý význam (tzv. homonyma). Homonyma lze (a je to dokonce fajn) ve hře používat jako nápovědu pro oba významy najednou. Nápověda září: 2 tak může zároveň označovat slova PODZIM a HVĚZDA. Naopak slova, jež jen stejně znějí, ale jinak se píší (tzv. homofony), se považují za různá. Neměli byste proto nápovědou výr: 2 napovídat slova NOC (sova) a VODA (vodní vír).
Podobně slova plod a plot znějí vyslovena stejně. Když používáte takové slovo jako nápovědu, měli byste vědět, jaký psaný tvar máte na mysli. Vaši spoluhráči vás totiž mohou požádat o upřesnění: „S měkkým, nebo tvrdým i/y?” Nechcete přece místo hry trávit čas hledáním etymologického původu slova Bratislava, abyste zjistili, zda nemá historicky společný slovní základ se slovem bratr. A pokud se vám někdo bude snažit namluvit, že pata není povolená nápověda ke slově NOHA, leží-li zároveň na stole LOPATA, vězte, že se už jen snaží dělat problémy. Pokud si nejste jistí, můžete se o platnosti nápovědy předem poradit s šéfem soupeřova týmu, samozřejmě tak, aby vás ostatní hráči neslyšeli. Pokud vám soupeř slovo schválí, je platné.
Ze studnice vědění čerpal: Tomáš Zahálka
Prohlédněte si kompletní nabídku hraček:
- Auta, lodě, roboti
- Hračky pro nejmenší
- Plyšáci
- Figurky
- Panenky a doplňky
- Spotřebiče, potraviny
- Hudební nástroje
- Kostýmy a karneval
- Vodní hry a zábava
- Pískoviště a zahrada
- Sportovní hračky
- Odrážedla a jezdítka
- Škola a kreativa
- Stavebnice
- Společenské hry
- Další hračky a zábava
Víte, že nákupem hry Krycí jména na Dudlu.cz podporujete Nadační fond Radost dětem, kam každoročně darujeme 20 % z celkového zisku? Padne-li vám do oka nějaká hračka nebo dětské zboží, můžete jedním nákupem udělat hned dvojitou radost. A pokud jste si u nás společenskou hru Krycí jména nevybrali, tak se nic neděje a budeme moc rádi, když děti pomůžete podpořit přímo přes transparentní účet nadačního fondu, který podporuje i hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová. Každá korunka se počítá a i malý krok pro vás, může být velkým krokem pro někoho jiného. Už máte vybráno a chcete ušetřit? Využijte dopravu zdarma od 2 000 Kč, získejte dárek k nákupu od 1 000 Kč a nebo si přečtěte pár našich dalších tipů jak ušetřit peníze.
Autor: BBB Ilustrace (zakoupeno pro Dudlu.cz)