Rytíři hračky
Hračky – rytíři
Pojďme si hrát na vojáky… anebo rovnou na rytíře! Tito středověcí válečníci dodnes vzbuzují zvědavost a zájem. Snad i respekt. Jsou symbolem celé jedné epochy lidské historie. Krušné a docela dlouhé. Středověk trval zhruba tisíc let, začal v pátém století a končil se sklonkem patnáctého. Rytíři tuto éru sice zdatně zastupují, nicméně rozhodně nebyli její součástí po celou dobu.
Rytířstvo vzniklo ve Francii a jeho historii rozhodně nelze vystopovat dále než do 11. století. Šest set let se středověký svět musel obejít bez nich. Tato doba se obvykle nazývá temným středověkem. Vnucuje se romantická představa, že právě ctnostní rytíři vyvedli svět z temnoty do nového času. Ale pozdější staletí nebyla z našeho pohledu o nic méně temná než předcházející. Ba spíš temnější.
Rytíři se však na běhu tehdejší Evropy podíleli nemalou měrou a nezřídka zasahovali i do jiných částí světa. Vzpomeňme například křížové výpravy. Samotné významy pojmů rytíř a rytířstvo se v čase taky notně proměňovaly. V počátcích byl rytíř především elitní jízdní bojovník, třeba i člen královské družiny. Teprve později se vyvinul i šlechtický titul stejného názvu.
K rytířům v našich představách však vždy patří nablýskaná železná zbroj, meč a válečný kůň. Často se mluví o rytířských ctnostech. Statečnost, velkorysost, věrnost nebo i zdvořilost. Realita byla trochu jiná a složitější. Ale proč to dětem komplikovat. Myšlenka čestného rytíře má přece pořád svou hodnotu a sílu. Mezi nejznámější rytíře jistě patřili ti od kulatého stolu, kteří sloužili králi Artušovi. Pro většinu dnešních lidí jsou příběhy Lancelota, Percivala i dalších z nich přímo ztělesněním rytířství. Tentokrát se neubráním to trochu nepokazit.
Původ báje a doba, kdy se odehrávají děje v ní popisované, totiž spadají do velmi raného středověku. Do doby, kdy žádní rytíři v pravém slova smyslu neexistovali, takže jimi nemohli být ani Lancelot a ostatní. Rytířství se jim přiřklo teprve v pozdějších zpracováních báje – především ve slavném díle Thomase Malloryho z 15. století. Pro nás už asi rytíři zůstanou. Nakonec jim to tak sluší.
Pro Dudlu napsal: Michal Vašek