Knihy

Knížky

Kdo z nás někdy nedržel v ruce knihu? Čtení projasňují mysl, posilují paměť, přispívají k dobré náladě a podporují spánek. Jenže obecně stále méně čteme. Kvůli nedostatku času, kvůli jiným zájmům, ale přiznejme si, že i kvůli nárůstu moderních technologií, které nás vtahují do svého světa. Z mnoha důvodů jsou pro většinu z nás lákavější. Pravděpodobně i proto, že u nich nemusíme tolik přemýšlet. To je právě chyba.

Knihy obecně mají celou řadu výhod. Studie například prokázaly, že pravidelné čtení oddaluje stárnutí. Mozek totiž, stejně jako všechny ostatní svaly v těle, potřebuje pravidelný trénink, aby se udržoval ve zdravé kondici. Příběhy všeho druhu právě takové cvičení umožňují. Knihy tedy posilují paměť a soustředění, rozvíjejí abstraktní myšlení (když si příběh vizualizujete), nutí čtenáře logicky uvažovat, když se snažíme přijít na kloub tomu, kdo je v detektivce pachatelem… Pokud večer vyměníme počítač nebo telefon za knihu, budeme ráno mnohem odpočatější.  

Někoho možná příběh jen tak nezaujme, ale pouze o nich knihy nejsou. Kuchařky obohatí možná všední jídelníček, naučná literatura předává zase nové informace. Alespoň malá knihovna by tak měla být základem každé domácnosti. Věřím, že pár kousků si vybere úplně každý.  

Samostatným tématem je čtení knih s dětmi. Kromě toho, že přináší stejné výhody jako pro dospělé, usnadňuje dítěti naučit se mluvit a obohacuje slovní zásobu. Stejně tak bude mít ve škole mnohem snadnější učení se základům jazyka. Samozřejmě ale děti kopírují nás dospělé, takže pokud je ke knihám nebudeme vést a místo toho nás celý den uvidí s telefonem v ruce, nebude to žádný jejich koníček. Povinnou literaturu potom budou považovat nucené zlo. Ale oprostěme se na chvíli od studiemi prokázaných benefitů. Věřím totiž, že ne každého přesvědčí. Osobně vidím největší prospěch ve společně stráveném čase a vytvoření rituálu, na který se každý den všichni těšíme.

Pro Dudlu sepsala: Alena Teclová