Co je vaginismus?
Vaginismus je označení pro druh ženské sexuální dysfunkce, která je charakterizována potížemi s penetrací čehokoli do pochvy. Žena, která vaginismem trpí, může pociťovat nepříjemné pocity až bolesti při pohlavním styku, má strach z pohlavního styku a v některých případech není žena schopna pohlavního styku vůbec a má strach zavést si do pochvy i menstruační tampon nebo kalíšek.
Co je to vaginismus? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Příčiny vaginismu
Celý problém spočívá v nedostatečném uvolnění svalů v oblasti poševního vchodu, které se naopak při pokusech o penetraci mimovolně stahují a žena nad nimi nemá žádnou kontrolu. Takové stažení pak způsobuje buď bolesti při pohlavním styku nebo ho znemožní úplně, zavedení menstruačního tamponu či kalíšku nevyjímaje. Vaginismus pak s sebou pochopitelně nese i některé jiné problémy, než jen omezení sexuálního života, ale také potíže psychologické i sociální.
Vaginismus se dělí do dvou skupin, na primární a sekundární:
- Primární vaginismus je nejčastějším případem a vzniká před prvními pokusy o jakoukoli penetraci, tedy nejčastěji ještě v období dospívání. Nevychází tedy z žádné předchozí zkušenosti s pohlavním stykem, porodem a podobně. Bývá nejčastější příčinou manželství, které nebylo tak říkajíc naplněno.
- Naproti tomu sekundární vaginismus se rozvíjí až později, v době, když už k penetraci (pohlavnímu styku došlo). Nejčastěji vzniká například po porodu, kdy došlo k nějakému poranění. Důvody ale mohou být i jiné, například sexuální zneužívání či znásilnění.
Za vaginismem pak může stát hned několik faktorů, nejčastěji psychologického rázu. Ve valné většině případů je problém tak říkajíc „v hlavě“, žena má zkrátka psychický blok. Žena může pociťovat strach z první soulože, z otěhotnění nebo z bolesti (např. právě u žen po porodu).
Někdy může mít ale i fyzické příčiny jakými jsou různé infekce, operace, cysty, endometrióza a zkrátka cokoli, co ženě způsobuje bolest. Následkem toho se pak stahují svaly okolo pochvy a pohlavní styk je velmi bolestiví, ne-li nemožný.
Léčba vaginismu
Navzdory tomu všemu je velmi těžké určit, co za vaginismem skutečně stojí a jak a proč vznikl. Jedná se o komplexní problém, proto i léčba musí být komplexní. Základem je psychosexuální terapie a fyzioterapie, případně v kombinaci s používáním vaginálních dilatátorů, zkoušení různých relaxačních technik, meditace, masáží a dotykové terapie. Velký úspěch mohou mít i cviky na vaginismus. Pokud má žena partnera, je dobré spolupracovat i s ním.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.