Co jsou kondylomata a jak je léčit?
Kondylomata (latinsky condylomata accuminata) neboli genitální bradavice patří k nejnakažlivějším sexuálně přenosným onemocněním (STD = sexual transmitted diseases) vůbec. Mají podobu malých výrůstků (bradaviček) a objevují se nejčastěji v intimních partiích a v oblasti řitního otvoru (u žen na vulvě, v pochvě nebo na děložním čípku, u mužů na žaludu, ústí močové trubice či na šourku), vytvořit se ale mohou také třeba v krku, pokud byl praktikován orální sex.
Co jsou to kondylomata?
Co kondylomata způsobuje?
Kondylomata jsou virového původu a jejich původcem je lidský papilomavirus (HPV = human papillomavirus). Dnes je popsáno více než 100 druhů tohoto viru - některé vyvolávají nezhoubné léze na kůži a sliznicích (například právě kondylomata) a nepředstavují tak větší zdravotní riziko, naproti tomu jiné druhy (konkrétně HPV 16 a 18) mohou způsobit nádorové změny na děložním hrdle u žen a vyústit až v karcinom děložního čípku.
Podle míry rizika se HPV viry dělí do dvou skupiny – low-risk HPV (nízkorizikové papilomaviry) a high-risk HPV (vysoce rizikové papilomaviry). Za vznikem kondylomat stojí právě low-risk viry, nejčastěji HPV 6 a 11.
Jak se kondylomata přenáší?
K přenosu viru způsobujícího kondylomata dochází přímým kontaktem kůží nebo sliznic, nejčastěji pohlavním stykem, a to vaginálním, análním i orálním. Lidské papilomaviry do těla vniknou například drobnou rankou, klidně ale i přes neporušenou kůži či sliznici, například při oslabené imunitě. K přenosu HPV infekce ale může dojít také z matky na dítě během porodu. Pokud jsou ženě diagnostikována kondylomata, je doporučen porod císařským řezem.
Jak se kondylomata projevují?
Kondylomata nejvíce postihují věkovou skupinu lidí mezi 25 až 30 lety a náchylnější jsou k nim pochopitelně promiskuitní jedinci. Projevují se na první pohled patrnými bradavičkami, kožními výrůstky různých rozměrů – od drobných narůžovělých flíčků, přes pupínky, až po větší květákovité útvary. Kondylomata nejsou nijak bolestivá, mohou ale někdy svědit, zadrhávat se o spodní prádlo a způsobovat nepříjemné pocity při pohlavním styku. Jsou vysoce nakažlivá, proto je vhodné je léčit a jako prevenci používat při pohlavním styku ochranu (kondom).
Jak se kondylomata léčí?
Nejčastější metodou léčby kondylomat je kryoterapie, tedy odstranění genitálních bradavic pomocí tekutého dusíku, který je zmrazí a bradavice se následně samy odloučí od kůže/sliznice. Další možností je odstranění laserem nebo elektrokauterem při lokálním umrtvení. Poslední možností je pak chirurgické odstranění v celkové anestezii. Při léčbě je důležité, aby se léčili oba partneři.
I přes úspěšnou léčbu ale existuje riziko, že se kondylomata dříve či později objeví znovu, je tomu tak až u 20% případů. Lidský papilomavirus totiž v těle nadále přetrvává.
Jak se kondylomatům vyhnout?
Nejúčinnější ochranou před HPV infekcí je očkování, a to jak mužů, tak žen, nejlépe ještě před zahájením jejich sexuálního života. Dalšími možnostmi prevence je vyhýbat se sexuální promiskuitě a používat během sexuálního styku ochranu.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.