Jak poznat kapavku a jak ji léčit?
Kapavka (gonorrhoea/gonorea) patří mezi nejrozšířenější pohlavně přenosné choroby na světě, a to spolu se syfilidou, chlamydiovou nákazou a trichomoniázou. Je vysoce nakažlivá a při neléčení může vést k chronickému pánevnímu zánětu a trvalé neplodnosti. Pro svou povahu a rizikovost podléhá kapavka povinnému hlášení do registru pohlavních nemocí.
Jak poznám kapavku?
Co kapavku způsobuje?
Kapavka je onemocnění bakteriálního původu a vyvolává ji gonokok Neisseria gonorrhoeae. Tato bakterie byla poprvé objevena roku 1879 německým lékařem Albertem Neisserem, po němž byla pojmenována. Tato bakterie napadá sliznice především urogenitálního traktu, kde vyvolává hnisavou infekci. Zasáhnout ale zdaleka nemusí jen pohlavní ústrojí, ale také sliznice konečníku, nosohltanu (faryngitida) nebo očních spojivek (konjunktivitida).
Jak se kapavka přenáší?
Kapavka je vysoce nakažlivá a k jejímu přenosu dochází nejčastěji během pohlavního styku, a to nejen vaginálního, ale také análního a orálního. Nákaza se ale může šířit také při nedodržování správné hygieny, například při nedostatečné hygieně rukou. V neposlední řadě pak může dojít k přenosu z matky na dítě při porodu.
Inkubační doba kapavky se pohybuje od 2 do 14 dnů, to se ovšem liší podle pohlaví – u mužů dochází k projevu prvních příznaků zhruba po pěti dnů od nákazy, u žen často mnohem později a nezřídka se u nich kapavka neprojeví nijak.
Jak se kapavka projevuje?
Příznaky kapavky se u žen a u mužů projevují odlišně.
Příznaky kapavky u žen:
Kapavka u žen je zrádná v tom, že velmi často probíhá bezpříznakově a žena o ní nemá ani tušení. I přesto je ale taková žena infekční a nákazu může šířit dál.
Pokud už se kapavka projeví akutními příznaky, bývá to:
- recidivující zánět močových cest
- pálení při močení
- nepříjemný hnisavý výtok z pochvy
- zarudnutí a otok v oblasti ústí močové trubice a poševního vchodu
- bolest při pohlavním styku
- krvácení mimo menstruaci
Není-li kapavka léčena, může vyvolat chronický zánět a infekce se může rozšířit dále a vyvolat zánět děložního hrdla, děložní sliznice nebo vejcovodu (pánevní zánět), což může vést až k neplodnosti v důsledku zjizvení a srůstů tkání. Při chronické kapavce se také může stát, že žena sice otěhotní, ale není schopna dítě donosit a porodit, často totiž dojde k samovolnému potratu již v raném stadiu těhotenství.
Pokud se gonokoková infekce rozšíří do krevního oběhu, může se krevní cestou dostat i do jiných částí těla a napadnout například klouby, u nichž vyvolá artritidu.
Příznaky kapavky u mužů:
Projevy kapavky u mužů jsou poměrně zřetelné a také daly onemocnění jeho jméno – kapavka. Gonokoky totiž u mužů způsobují akutní infekci močové trubice (uretritidu), která je doprovázena hojným výtokem z penisu. Vytékající sekret je nejprve hnisavý s bílou, nažloutlou barvou, později se mění na čirý a řídky. Z penisu jakoby „odkapává“, odtud tedy název kapavka.
Dalšími příznaky jsou:
- pálení při močení
- zarudnutí ústí močové trubice
- bolestivá erekce a bolest při pohlavní styku
- otok a zduření nadvarlete (zánět nadvarlete)
- zarudnutí a otok šourku
- zánět prostaty
Neléčená kapavka u mužů se může rozšířit i dále do močových cest a způsobit zánět močového měchýře nebo prostaty a může vést též k neplodnosti.
Jak se kapavka léčí?
Kapavka se léčí kombinací několika druhů antibiotik a vždy je nutné, aby se léčili všichni sexuální partneři, s nimiž měl nakažený v poslední době jakýkoli druh sexuálního styku. Za několik posledních desetiletí bohužel stoupla rezistence bakterie kapavky vůči antibiotikům a léčba tohoto onemocnění je tak stále složitější a komplikovanější.
Druh antibiotik se volí podle výsledků kultivace a citlivosti na určité antibiotikum. Nejčastěji se používá kombinace azitromycinu a ceftriaxonu. Kromě farmakologické terapie antibiotiky je pak nutná sexuální abstinence až do úplného vyléčení, a klid na lůžku. Bolesti lze mírnit za pomoci běžně dostupných analgetik.
Jak kapavce předcházet?
Prevencí kapavky je pečlivá volba partnera, vyhýbání se sexuální promiskuitě a používání ochrany (kondomu).
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.