Jaké jsou přirozené metody antikoncepce?
Přirozené metody antikoncepce patří k nejstarším způsobům, jak zabránit nechtěnému početí. Patří mezi ně symptotermální metoda (STM), přerušovaná soulož, periodická sexuální abstinence a samovyšetření děložního čípku.
Přirozené metody antikoncepce
Přírodní antikoncepce
Nespornou výhodou přirozených metod antikoncepce je, že jsou přírodní, nic nestojí a nepředstavují žádné zdravotní riziko pro ženu, jako je tomu například u antikoncepce hormonální nebo u nitroděložního tělíska. Udává se však, že jsou také nejméně spolehlivé. Toto tvrzení je ovšem velmi individuální, protože pokud žena své tělo a svůj ženský cyklus dobře zná, může být i přírodní způsob antikoncepce spolehlivý.
Mezi přirozené antikoncepční metody patří:
- symptotermální metoda (STM)
- přerušovaná soulož
- periodická sexuální abstinence
- samovyšetření děložního čípku
Symtotermální metoda (STM)
Symtotermální metoda je založená na sledování tělesných změn v průběhu menstruačního cyklu. Zahrnuje měření bazální teploty a dalších příznaků ovulace, jako je například konzistence cervikálního hlenu.
Klíčem k úspěšnosti této metody je dobrá znalost vlastního cyklu a té je možné dosáhnout teprve po nějaké době pozorování a měření. Nefunguje to tak, že byste začala měřit svou bazální teplotu a kontrolovat hustotu hlenu a hned ten samý měsíc mohla tuto metodu bez obav aplikovat.
Přerušovaná soulož
Přerušovaná soulož (latinsky coitus interruptus) je asi antikoncepčmní metoda stará jako lidstvo samo. Jak už její název napovídá, metoda spočívá v přerušení soulože těsně před mužskou ejakulací – k ní dojde až mimo vaginu ženy. Předpokladem k úspěšnosti přerušované soulože je především schopnost muže vychytat moment, kdy už je nutné vytáhnout penis z ženiny vaginy.
Není neobvyklé, že přerušovaná soulož může končit nechtěným početím. Problém vychytat vhodnou chvíli k přerušení styku mívají například muži, kteří trpí předčasnou ejakulací.
Periodická sexuální abstinence
Periodická sexuální abstinence spočívá ve vynechání pohlavního styku během plodných dnů ženy. K ovulaci dochází obvykle v polovině menstruačního cyklu, rozmezí se pohybuje mezi 12. až 16. dnem od prvního dne poslední menstruace. Sexuální styk tak probíhá mimo vypočítané plodné dny.
Samotný výpočet podle kalendáře ale nestačí, k co nejpřesnějšímu stanovení plodných dnů je dobré vypomoci si ještě měřením bazální teploty nebo kontrolou cervikálního hlenu.
Samovyšetření děložního čípku
Samovyšetření děložního čípku vychází z faktu, že se jeho konzistence a prostupnost mění v závislosti na jednotlivých fázích menstruačního cyklu. Vyšetření se provádí prsty a můžete čípek vyšetřovat třeba ve sprše. Vždy ale dbejte na dostatečnou hygienu, aby nedošlo k zavlečení infekce do pochvy. A jak se konzistence čípku mění?
Mimo plodné dny je čípek tuhý a uzavřený. Jakmile ale nastanou plodné dny (přibližně v polovině cyklu), čípek se stává mnohem měkčí a je mírně pootevřený. Po skončení ovulace je opět tuhý a úplně uzavřený.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.