UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je symptotermální metoda antikoncepce?

Symptotermální metoda antikoncepce (anglická zkratka STM) patří mezi přirozené (přírodní) metody antikoncepce. Je levná, dostupná a především nezatěžuje ženský organismus. Spočívá v rozpoznání plodných a neplodných dnů, a to na základě přirozených změn během menstruačního cyklu.

symptotermalni-metoda-antikoncepce

Měření plodných a neplodných dnů

Jak se symptotermální metoda provádí?

Symtotermální metoda je založena dvou dílčích měřeních:

  • měření bazální teploty
  • sledování konzistence cervikálního hlenu


Měření bazální teploty

Teplotní metoda je založena na skutečnosti, že bezprostředně po ovulaci (uvolnění zralého vajíčka z vaječníku) vzniká ve vaječníku tzv. žluté tělísko produkující hormon progesteron. K tomu dochází přibližně v polovině menstruačního cyklu a v důsledku toho se zvyšuje tělesná teplota zhruba o 0,2 až 0,4 °C. Zvýšená teplota se pak udržuje až do začátku menstruace.

Bazální teplotu je nejlepší měřit ráno hned po probuzení.

Posouzení konzistence cervikálního hlenu

Cervikální hlen, který se nachází v pochvě a také z ní odchází, je výborným ukazatelem toho, v jaké fázi menstruačního cyklu se žena právě nachází. Během cyklu se totiž mění vlastnosti poševního sekretu – množství a konzistence.

Na samotném začátku cyklu, bezprostředně po skončení menstruace, je hlen hustý, má minimální tažnost a není ho moc. To značí neplodnou fázi cyklu.

Během plodných dnů je naopak hlenu nejvíce, je průsvitný, má konzistenci podobnou syrovému vaječnému bílku a je nejvíce tažný.

Po ovulaci, kdy se opět dostavují neplodné dny, hlen opět houstne, jeho množství ubývá a je méně tažný. Čím více se pak blíží období menstruace, tím častěji se objevují takzvané „suché dny“, kdy je hlenu minimální množství a žena může mít nezřídka také potíže s lubrikací. Podle toho je možné s jistotou určit, že se žena nachází v neplodné fázi.

Minipočítač pro výpočet plodných a neplodných dnů

Hitem posledních let se stal takzvaný minipočítač, což je přístroj, který ženám pomáhá poznat a mapovat jejich menstruační cyklus a na základě vyhodnocení zkoumání vývoje jejich bazální teploty určuje, které dny jsou plodné a které ne. Je skvělým pomocníkem při symptotermální metodě.

Udává se, že minipočítač má velmi vysokou míru spolehlivosti, která je srovnatelná dokonce s hormonální antikoncepcí. Výhodou minipočítače je tedy jak jeho účinnost, tak jednoduchost používání – je založen na každodenním rychlém měření teploty v ústech hned po probuzení. Nevýhodou ale může být vyšší pořizovací cena.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si hračky pro dospělé:

Pokračujte v čtení blogu: