Co je to vlastně sebereflexe a jaká je její definice? Jedná se o akt vědomí nebo také vědomí sebe. Sebereflexe tak jako poznávání sebe sama umožňuje nový pohled na to, kdo člověk je a kým by mohl být. Je také uvědomováním si svého chování a také toho, jaké naše chování může mít následky. Zjednodušeně je sebereflexe jakýmsi sebehodnocením a je projevem inteligence.
(Zdroj fotky: Freepik.com)
Nedostatek sebereflexe nás může určitým způsobem zbrzďovat, ale také vést dokonce až k nepříčetnosti nebo nesvéprávnosti. Takový člověk totiž nedokáže plně kontrolovat svoje jednání a nedokáže tak vyhodnotit, co už je takzvaně přes čáru nebo nebezpečné. Díky sebereflexi člověk dokáže vyzdvihnout svoje klady a svůj potenciál. Umožňuje také posouvat ideál tím správným směrem k tomu, jaký by chtěl být.
Správná sebereflexe je velice důležitým krokem k tomu, abychom mohli sami sebe lépe poznávat, posouvat se tak dále a směřovat k růstu jak osobnostnímu, tak i profesnímu. Sebereflexe nám umožnuje objektivně posoudit všechny naše činy a také následně díky ní umíme vyhodnotit, zda tyto činy byly správné či nikoliv.
Občas se ale můžeme potýkat se ztrátou sebereflexe, což nás pak brzdí a postavuje do nevýhodné pozice. Člověk, který má sebereflexi výrazně omezenou nebo ji dokonce úplně postrádá většinou překypuje nezdravým sebevědomím a neuvědomuje si správnost svého chování.
Snad nejúčinněji lze sebereflexi využívat na poli pracovní sféry. Tato schopnost nám v zaměstnání napomáhá ke zvládnutí náročných úkolů a vede k větší zodpovědnosti. Pozor ovšem na to, že nedostatek sebehodnocení rozhodně neznamená nedostatek sebevědomí.
Někdy to dokonce může znamenat i pravý opak. Mnoho lidem taková ta zdravá sebereflexe mnohdy chybí, a to především co se vzhledu a postavy týče. Mnozí tak k sobě jsou příliš tvrdí nebo naopak příliš mírní.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková