Co je to asociální člověk?

Asociální člověk - kdo to je a jak takového člověka poznáme? To vše si podrobně vysvětlíme v dnešním článku. Dnešní doba přináší různé věci a lidi. Někteří lidé jsou otevření novým známostem, přátelstvím a vztahům, jiní jsou naopak rádi spíše v ústraní a kontaktu s ostatními lidmi se snaží vyhýbat, co můžou. A těmto lidem říkáme asociálové, tedy lidé asociální.

co-je-to-asocialni-clovek
 (Zdroj fotky: Freepik.com)

Tito lidé se doslova vyhýbají místům, kde by mohli potkat ostatní lidi. Většinu času tedy tráví někde, kde vlastně ostatní lidé vůbec nejsou - tedy nejspíše a nejčastěji u sebe doma.

Asociální lidé nemají skoro vůbec žádné přátele, pokud ano, tak je jich jenom pár - troufla bych si říct, že bychom je spočítali na prstu jedné ruky. Těžko navazují nové vztahy, známosti či přátelství a obecně kontakt s lidmi nemají potřebu vyhledávat.

Asociální chování jedince může také úzce souviset s poruchami osobnosti, ale nemusí to být vždy pravidlem. Asociální jedinci mají někdy dokonce i sklony k agresivitě, také může chybět projev empatie - to znamená, že asociální člověk se často nedokáže dobře vcítit do druhého člověka a do jeho myšlenek, je to způsobeno nejčastěji právě tím, že je izolovaný od okolí a tudíž s lidmi kontakt moc nemá.

antistresove-hracky

V normálním životě se totiž běžně člověk socializuje během celého života - počínaje ve školce, kde navazuje kontakt se svými vrstevníky (tedy s jinými dětmi). Problémy můžou nastat už v dětství (dítě se může kontaktu s ostatními vyhýbat například z důvodu šikany nebo kvůli problémům doma - násilí a tak dále).

I když si to spousta lidí nemyslí, tyto události mohou mít opravdu velmi neblahý vliv na jeho další vývoj a v dospělosti se může projevit strachem z lidí a již zmiňovaným vyhýbáním se kontaktu s lidmi, v některých případech se dokonce může ve velké míře projevit i agresivita daného jedince.

Pro Dudlu napsala: Simona Holá

Vyberte si antistresáky:

Pokračujte v čtení blogu: