Určitě jste někdy slyšeli o nemoci, která se jmenuje schizofrenie. Je to nemoc, kterou můžeme zařadit do duševních poruch. Schizofrenie se nejčastěji projevuje sluchovými halucinacemi, přičemž nemocný není schopen rozpoznat realitu. Ruku v ruce jde se schizofrenií také zmatená řeč a přemýšlení. A co má na takovou nemoc vliv?
(Zdroj fotky: Freepik.com)
Jak vzniká schizofrenie?
- Dědičnost (geny) - pokud má někdo v rodině schizofrenii, je bohužel mnohem větší pravděpodobnost výskytu i u dalších členů rodiny.
- Prostředí, ve kterém jedinec žije - jedinec s problémy v dětství jako například rozvrácená rodina, psychickými problémy, trauma z dětství má mnohem větší riziko výskytu schizofrenie.
- Omamné látky - drogy: Prokázalo se, že i užívání omamných látek jako jsou drogy mají velký podíl na vzniku schizofrenie. Kromě vzniku schizofrenie se také může objevit výskyt psychotických poruch způsobených právě v důsledku užívání drogy.
Jak se schizofrenie léčí?
Léčí se samozřejmě léky, odborně se nazývají antipsychotika. Je také velmi dobré, pokud má kolem sebe schizofrenik psychickou podporu a lidi, kteří ho mají rádi. Někdy ale může být schizofrenie opravdu hodně nebezpečná, zvlášť pokud schizofrenik přestane brát prášky.
V čem spočívá nebezpečí schizofrenie?
Jak už jsme si řekli, schizofrenie se projevuje sluchovými halucinacemi a bludy. V případě, že nemocný nebere prášky, halucinace nejsou potlačeny a dochází k tomu, že nemocný slyší hlasy, které mu říkají něco, co není pravda. Například že člověk, který je s ním v místnosti, ho chce zabít.
Nemocný pak trpí touto utkvělou představou a na základě ní chce na druhého člověka zaútočit. V tomto spočívá nebezpečí schizofrenie a proto je dobré ji odhalit co nejdříve. Pokud slyšíte hlasy a projevují se u vás halucinace, je dobré navštívit lékaře.
Pro Dudlu napsala: Simona Holá