A máme tu zase další charakteristiku člověka a tím je perfekcionalista. Co si, ale pod tímto pojmem vlastně představit? Máte ve své práci kolegy či kolegyni, která musí mít vše dokonale perfektní? Nic jí nebo jemu neunikne a je někdy až přehnaně ctižádostivý nebo ctižádostivá? Pak jste právě narazili na perfekcionalistu.
(Zdroj fotky: Freepik.com)
Tato povaha se většinou dědí, a nebo může být člověk k tomuto od malička vychováván. Což se na něm později také velmi dobře podepíše. Ale co se pod tímto problémem vlastně skrývá? Tito lidé mohou mít problém například s city, které nechtějí tolik projevovat a právě si to řeší tímto svým chováním.
Zkuste se kolegy či kolegyně nenápadně zeptat z čeho pramení právě tato jejich vlastnost, a třeba se dozvíte informace o kterých jste si mysleli, že vám nesdělí. Nebo je takovou osobou vaše kamarádka po které chtěl její otec neustále ty nejlepší výkony?
Očekávala jste tedy, že se spíše stáhne a nebudete to vyžadovat po dalších lidech ze svého okolí, ale opak je pravdou? Zkuste si s ní promluvit, protože je dost možné, že si to sama ani pořádně a dobře neuvědomuje. Setkali jste se s někým kdo byl naopak třeba flegmatik? Kterého bylo naprosto vše jedno, a vás to tolik rozčilovalo? Nastavuje vám v něčem zrcadlo?
Lidé kteří nás tolik rozčilují svými povahovými vlastnosti nám vlastně ve skutečnosti ukazují kousek něčeho co je v nás, ale nechceme si to třeba ani přiznat nebo to záměrně před světem schováváme. Člověk se dá změnit pokud od sám chce. Nebuďme tolik důslední na předělání třeba našeho partnera či partnerky, ale berme je takový jací jsou.
I oni nás občas musejí snášet třeba s naší výbušnou povahou, kterou by třeba jiný člověk neunesl. Zkuste se na jeden den podívat očima toho druhého jak nás vidí, a třeba ho i tak trochu pochopíme proč se k nám tak chová. Každý se dokáže zlepšit k tomu lepšímu.
Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová