Dětské nočníky
Nočníky pro děti
Je čas jít na nočník. Gratulujeme. Je čas zahodit plenky a slavnostně chodit na nočník. Připravte se, obrňte se trpělivostí a nachystejte se k několikadennímu učení. Je čas? Úspěch závisí na fyzických, vývojových a behaviorálních milnících, ne na věku. Mnoho dětí vykazuje známky připravenosti na nočník už ve věku 18 až 24 měsíců. Ostatní však možná nebudou připraveni, dokud nebudou mít 3 roky. Nespěchejte.
Čím trpělivější budete, tím rychleji se vaše dítě naučí slavné, očekávané čururu. A jak poznám, že je čas na nočník? Chtělo by sedět na záchodě? Umí vaše dítě stáhnout kalhoty a znovu je natáhnout? Dokáže “zůstat v suchu” až dvě hodiny? Rozumí vám a postupuje podle základních pokynů? Umí dítě říci, že potřebuje vykonat potřebu? Sundává si plenku, nebo hlásí, že čůrá?
Tak vážení, je čas. Připravit se, pozor, teď! Vaše připravenost je také důležitá. Nechte učení na nočník na motivaci vašeho dítěte, místo vaší dychtivosti. Také mějte na paměti, že nehody jsou nevyhnutelné a trest nemá v tomto procesu smysl. Naplánujte si ten pravý čas, kdy si děťátko posadíte na nočník tak, aby jste pravidelně každý den takto spolu trávili čas.
Mějte připravený dětský nočník, nejlépe protiskluzový, než se vaše batole naučí na něj sedat. Nebude ujíždět, nemůže se stát neštěstí a další takový malý tip, nestane se z něj hračka, nebo nočníkový míč na kopání, sáně na klouzání a podobně. Najdete v nabídce několik druhů nočníků. S poklopem, na nožičkách, ve tvaru autíčka, s obrázkem, růžový, modrý, zelený, dokonce i malý plastový pisoár. Věřte, že výběr je jen a jen na vás.
Nejdůležitější je trpělivost a následná chvála. Co děláš? Trůním. Nenechávejte malého prince nebo princeznu sedět dlouho na nočníku. Nejlepší interval je posadit na pár minut každé dvě hodiny, později každých 20 minut. Všímejte si různých signálů, že bude čůrat. Signálem může být, že dřepí, tahá si za plenu, nebo samo na vás koukne a řekne, že bude čůrat. Jakmile tyto signály uvidíte, rychle, ale jemně dejte dítě na nočník a buďte u něj. Neviditelný nočník.
Pokud se několikrát zadařilo vyčůrat, gratulujeme, ale neznamená to, že bude takhle pokračovat dál. Pokud má náhle nezájem, nebo nechce na nočník chodit, ani na záchod, nevadí. Udělejte přestávku a za týden, dva zkuste pokračovat tam, kde jste přestali. Nejdůležitější věc. Stane se nehoda. Budou se stávat nehody, pamatujte ale, že se nic neděje. Zůstaňte klidní, vysvětlete dítěti, že se musí loužička utřít. Nejlépe, když vám s úklidem pomůže, bude si spíše uvědomovat, že čururu patří do nočníku a ne na zem.
Já jsem svého syna chtěla naučit na nočník, když mu byl rok a půl. Říká se totiž, že dříve děti nemají připravenou nervovou soustavu, pro to, aby se na nočník byly schopné naučit. Pokud někdo vysazuje pleny dříve a dítě nutí na nočník, tak to pro dítě znamená, že musí, ale není to přirozené. Náš syn se naučil chodit na nočník tak, že jsem se někde náhodou dozvěděla o indiánské metodě.
Jak se odnaučit na nočník?
Ta spočívá v tom, že dítěti přes den ukážete nočník, ten už nepřemísťujete a seberete mu plínku. Musíte počítat, že první den budete uklízet všude. Ale je pak potřeba stále znovu říkat, že to patří do nočníku. Pokud to dítě pochopí, do tří dnů se začnou nehody zmenšovat. Tak do týdne bude přes den bez plínek. Pokud se tak nestane, doporučuje se plínku vrátit a zkusit to samé znovu za měsíc. Dítě prostě ještě není připraveno. Do dvou let není třeba se stresovat. Já to zkusila na roce a půl.
Třetí den jsem zklamaná plínku vrátila. Ale čtvrtý den, neměl, po celé noci, ráno počuranou plínku. Ráno si jí sám sundal a šel na nočník. Já jsem zůstala jen zírat. Tak jsem nakonec zkusila tedy pokračovat bez plínek. Přes den měl nehody, ale už si občas i doběhl. Ale další noc zase neměl pročuranou plínku a hned ráno utíkal na nočník.
Já překvapená jsem zůstala koukat. Asi se mu taky takhle spalo lépe a možná zabralo i to, že si předtím sám vybral nočník s auťákem, který se mu líbil a pak se možná i trochu těšil na to, až si něj bude moci sednout. Přes den pak už nehody taky nebyly. Tak jsem zkusila večer už plínku nedat ani na noc. A světe div se, 5. den a on zůstal stále nepočůraný a plínku ani nechtěl. Přitom na noc se to děti odnaučují až déle.
Na druhou stranu každé dítě postupuje jinak, prostě podle sebe. Myslím si, že zlom nastal ve chvíli, kdy jsem mu plínku vrátila. Bylo to asi tím, že jemu to samotnému vadilo. Možná se pak necítil tak velký, nebo mu to prostě vadilo a nespalo se mu dobře, tak přestal čůrat i v noci a já mohla být pyšnou maminkou, že to zvládl tak rychle. Každému pak ale doporučuji, dávat později plínku, jen když někam jdete, nebo jde dítě spát, dejte plínku (pokud už ji neodmítá nebo nepotřebuje), to jsou přes den jediné výjimky, kdy to může dítě i u indiánské metody mít. Tak přeji úspěšné učení ať už touto, nebo jinou metodou.
Pro Dudlu sepsala maminka: Kim Černá
Dětský záchod | Golf na WC | Pisoár pro děti
Hrající nočník | Samolepky na WC | Nočník pro panenky | Nočník Fisher Price
Víte, že nákupem nočníčku na Dudlu.cz podporujete Nadační fond Radost dětem, kam každoročně darujeme 20 % z celkového zisku? Padne-li vám do oka nějaká hračka nebo dětské zboží, můžete jedním nákupem udělat hned dvojitou radost. A pokud jste si u nás nočníček nevybrali, tak se nic neděje a budeme moc rádi, když nám nemocné děti pomůžete podpořit přímo přes transparentní účet nadačního fondu, který podporuje i hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová. Každá korunka se počítá a i malý krok pro vás, může být velkým krokem pro někoho jiného. Už máte vybráno a chcete ušetřit? Využijte dopravu zdarma od 2 000 Kč, získejte dárek k nákupu od 1 000 Kč a nebo si přečtěte pár našich dalších tipů jak ušetřit peníze.