Co je biometrie?
Co je biometrie? Jak biometrie funguje? Biometrie je věda o měřitelných biologických charakteristikách. Biometrie (také nazývaná biometrika) je měření a vyhodnocování kvantitativních znaků živých organismů (v biologie, lesnictví, krajinářství atd.). Biometrie měří i charakteristiku člověka (obory: autentizace a identifikace osob, kriminalistika, forenzní vědy atd.)
Biometrické systémy byly poprvé vyvinuty v 60. letech 20. století pro použití v automatizovaných systémech rozpoznávání otisků prstů. Termín "biometrie" zavedl Dr. Billington z Carnegie Mellon University v roce 1968. Biometrická technologie se již desítky let používá v oblasti vymáhání práva, ve vojenských a zpravodajských aplikacích, jako jsou systémy hraniční a pasové kontroly, k měření fyzických charakteristik člověka pro účely identifikace.
Biometrie a charakteristika člověka
- Biometrie se používá k charakterizaci osoby na základě fyziologických údajů, jako jsou otisky prstů nebo vzory oční duhovky.
- Na rozdíl od tradičních metod identifikace, jako jsou průkazy totožnosti nebo hesla, jsou biometrické údaje pro každou osobu jedinečné a nelze je zfalšovat ani odcizit.
- Princip této technologie spočívá v tom, že každý člověk má jedinečné fyzické atributy, které umožňují jeho individuální identifikaci (vzory otisků prstů).
- Kromě technologie otisků prstů se vyvíjejí i další biometrické metody rozpoznávání otisků dlaní, rozpoznávání hlasu (otisk hlasu) nebo rysů obličeje.
- Biometrické systémy se používají v mnoha oblastech, jako jsou systémy kontroly přístupu (např. kontrola vstupu), systémy evidence docházky nebo systémy fyzické kontroly přístupu, jako jsou turnikety nebo závory.
Jak funguje biometrie
- Biometrické systémy fungují na základě měření a analýzy jedinečných fyzických nebo behaviorálních znaků lidí, jako jsou otisky prstů, vzory duhovky nebo rysy obličeje.
- Tato měření se pak ukládají do databáze spolu s osobními údaji, jako je datum narození a jméno.
- Když se někdo pokusí o přístup do systému pomocí svých biometrických údajů, jeho informace se porovnají s údaji v souboru, aby mohl být identifikován nebo ověřen.
- Biometrické údaje se používají v mnoha různých odvětvích, včetně zdravotnictví, finančnictví a maloobchodu.
Mezi nejběžnější způsoby použití patří např:
- Ověřování totožnosti, to zahrnuje porovnávání biometrických údajů s informacemi, které jsou uloženy v souboru pro každého jednotlivého uživatele.
- Kontrola přístupu při vstupu do budovy nebo při přihlašování do počítačové sítě musíte v rámci přihlašovacího procesu uvést své biometrické údaje.
- Sledování přístupu při používání elektronických klíčových karet nebo bezpečnostních karet v hotelech/ na letištích atd. musíte naskenovat své vlastní údaje.
Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová