Co je deja vu?
Možná už jste i vy sami někdy zažili ten pocit, kdy jste měli dojem, že jste nějakou situaci už zažili. Možná vám to zkrátka někde připadalo povědomé, i když jste tam vlastně nikdy nebyli. Nebo jste si vybavili zážitek spojený s nějakou vůní či jídlem. Seznámili jste se s někým novým, ale máte pocit, že ho znáte už dlouho. I to je ono fenomenální deja vu.
Co je to deja vu?
Co to je deja vu?
Výraz deja vu pochází z francouzštiny a v doslovném překladu znamená „již viděn“. Intenzivní pocit deja vu často provází nejenom pocit něčeho známého, ale také zároveň i tajemného. Někdy může mít člověk pocit, že danou situaci již zažil třeba ve snu, ale často mají lidé pocit, že se to už zkrátka někdy v minulosti stalo.
A jak takové deja vu vlastně probíhá? Většinou se jedná o pobyt na nějakém místě, kde člověk nikdy nebyl, ale přijde mu to tam známé a povědomé, jako by tam už někdy byl. Podobné to může být i s lidmi. Poznáte nového člověka a přijde vám, že ho znáte odjakživa.
Podle provedených průzkumů zažilo alespoň jednou za život nějaké to deja vu kolem 20 % osob. Nutno podotknout, že nejde o nový fenomén, ale zmínky o deja vu lze nalézt i v literatuře z dávné minulosti. Podle psychologů jde ovšem o pouhý projev iluze, kdy dochází ke zpoždění informace, která putuje z jedné poloviny mozku do druhé.
Podle jedné teorie je tento jev způsobený spíše únavou. Může tak mít neurologický původ a způsobují ho některé ze struktur mozku. Podle některých výzkumů deja vu zažívají více lidé s vyšším vzděláním. Některé výzkumy zase tvrdí, že de ja vu zažívají často lidé, kteří bývají hodně ve stresu, a z toho důvodu pak dochází k vyšší dráždivosti v mozku. Tyto osoby prý také mají tu část mozku, která je zodpovědná za paměť a uchovávání vzpomínek, výrazně menšího rozsahu.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.