Co je fosilní palivo?
Dnes se vracíme zpátky na silnice. Jako každý řidič si zajisté tankujete do svého osobního automobilu správné palivo. Stalo se vám někdy, že jste natankovali benzín místo nafty? Byla to dobrá zkušenost proto, abyste to příště již neudělali? Zajisté ano!
(Zdroj fotky: Freepik.com)
Díky ropě jezdíme dnes a denně, aniž bychom si tu uvědomovali. Jakmile se navíc zvýší cena benzínu nebo nafty okamžitě každý řidič zareaguje tím, že přemýšlí jak rychle ušetřit nebo omezí výlety, které měl naplánované na další období. Kdo má své zaměstnání blízko může tak využít možnost jízdy na kole nebo se svézt autobusem či vlakem. Pro některé z nás se auto stalo nezbytnou součástí našeho života, a pokud navíc nemáte jak se jinak dostat ze své vesnice kde bydlíte tak tím pro váš vlastně hůř. Kolik najezdíte za rok svým automobilem?
Máte ve své domácnosti víc jak jedno auto? Potřebujete nutně mát dvě auta? Kdo si chce nějakou tu korunu měsíčně ušetřit tak se může dohodnout s kolegou či kolegyní z práce a občas se svézt do práce, a příště třeba budete na řadě zase vy. V zimě si zatopíme uhlím nebo snad zemním plynem? Celá vaše domácnost tak funguje už několik let? To vše jsou fosilní paliva, která jsou okolo nás. A my jsme s nimi denně spjati.
Tyto fosilní paliva nejsou nekonečná proto některé firmy nebo i domácnosti využívají možnosti využití solární nebo větrné energie. Určitě jste si všimli, že kolem vás projížděl někdy elektromobil, který byl velmi tichý. Ano i takto mohou vypadat auta budoucnosti. Budeme tedy jednou mít tolik energie nashromážděné z krásných letních dnů, ale také i z dalších a budeme si tak moci řídit svou domácnost bez závislosti na jiných? Doba se mění a my se také měníme s ní. Chceme jít dobou, která bude navíc i šetrná k přírodě? Další zajímavé téma k večernímu posezení by byla ekologie a třídění odpadů a nakládání s nimi.
Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová