Co je meandr?
Meandr je pojem označující zákrut řeky nebo také říční kličku. Vzniká působením boční eroze, tedy vymletím břehu na jedné straně řeky a hromaděním a usazováním materiálu na straně druhé.
Co jsou meandry?
Původ slova
Původ slova meandr coby názvu pro říční zákrut pochází z názvu starobylé řeky Maiandros (dnes Velký Menderes). Ta protéká územím na západě Turecka, je dlouhá celých 380 km a vlévá se do Egejského moře, kde tvoří rozsáhlou deltu.
Typy říčních meandrů
Rozlišuje se několik typů meandrů:
Meandry volné
Volné nebo také proměnlivé meandry vznikají typicky v náplavových rovinách, kde dochází ke zpomalování rychlosti toku řeky a usazuje se tam materiál přinášený z vyšších (převážně horských) oblastí. Pohybují po směru toku řeky, čímž dochází k jejich posouvání.
Při posouvání meandrů může dokonce dojít i k protnutí šíje meandru, čímž se meandr od říčního toku oddělí a vzniká mrtvé rameno řeky, takzvané meandrové jezero.
Volné meandry můžeme najít i na našem území, typickým příkladem je dolní tok řeky Moravy, Ohře či Labe, a horní tok Vltavy.
Meandry zakleslé
Zakleslé nebo též stálé meandry se tvoří v údolích řek, která vznikla v tvrdých horninách. Posouvání meandrů je v těchto místech velmi složité, proto zůstávají na svých původních místech.
Příkladem stálého meandru v Čechách je třeba střední tok Labe v oblasti Českého středohoří nebo meandr v Českém Krumlově.
Meandrové jezero
Meandrové jezero (nebo též mrtvé rameno řeky) je druh říčního jezera. Jak už bylo popsáno výše, jde o zaslepený meandr řeky, který vznikl jeho oddělením od říčního toku. Voda v meandrovém jezeře je stojatá a její hladina se mění v závislosti na její dostupnosti – mrtvá říční ramena mohou, ale nemusí být napájena podzemními vodami.
V Čechách jich najdeme hned několik:
- podél toku Labe – Babinecká tůň, Hrbáčkovy tůně
- podél toku Moravy a Dyje – Křivé jezero, Květné jezero
- podél toku Chrudimky – Matiční jezero
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.