Co je myrha?
Zlato, kadidlo a myrha – to byly tři vzácné dary novorozenému Ježíši od mudrců z východu, kterým se také říká Tři králové. Zlato a kadidlo zná nejspíš každý, víte ale, co je to myrha? Myrha je modrozelená vonná pryskyřice, sušená míza myrhovníku pravého (Commiphora myrrha), stálezeleného stromu, který pochází z východní části Etiopie a Somálska.
Co je myrha a kadidlo? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Vzácná myrha
Domovinou Myrhy je prakticky celý Střední Východ. Z myrhovníku pravého pochází ta nejkvalitnější myrha, které se říká herabol. Myrhou ale může být označována také směs několika druhů pryskyřic ze stromů rodu Commiphora a Balsamodendron. Syrová pryskyřice vyniká velmi ostrou a veskrze pryskyřičnou vůní, když se pálí, má kouřové, nahořklé aroma, které může místy lehce připomínat vanilku.
Myrha byla velmi oblíbená především ve starověku, a to takřka po celém tehdy známém světě – v antickém Římě i Starém Egyptě. Byla mnohem cennější a dražší komoditou než kadidlo či parfém. Užívala se jako vykuřovadlo, k výrobě parfémů a k přípravě různých balzámů, olejů, tinktur, mastí a jiných léčivých přípravků. Pálila se během různých náboženských svátků a na římských pohřbech, kde měla překrýt pach hořícího těla při spalování na pohřební hranici.
Některé zdroje uvádějí, že nechvalně proslulý císař Nero, který v létě roku 65 n.l. během hádky doslova ukopal k smrti svou těhotnou manželku Poppaeu Sabinu, spotřeboval při jejím pohřbu takové množství myrhy, které tehdy odpovídalo roční spotřebě této drahocenné suroviny. Kromě pálení na pohřbech se myrha hojně používala také k balzamování mrtvých – stopy myrhy byly objeveny na staroegyptských mumií a v Bibli se píše o tom, že balzámem z myrhy bylo potřeno umučené tělo Ježíše Krista po té, co bylo sňato z kříže.
Účinky myrhy
Myrha ale není jen pouhý vonný prostředek k vykuřování a balzamování, má také léčivé účinky. Vyráběly se z ní různé masti a léčivé přípravky, byla oblíbená jako léčivo již ve Starém Egyptě, Řecku, Římě, ale také v Indii a Číně. Má antibakteriální, antivirové a antimykotické účinky, působí hojivě a ve formě kloktadla si dobře poradí například se zánětem v dutině ústní, proti bolestem v krku a přidává se tak i do zubních past, různých ústních vod a tinktur. Myrha je ale také účinným prostředkem proti bolesti.
Vůně myrhy má pozitivní účinky na lidskou psychiku a dovede vyvolávat slavnostní náladu – i proto byla tolik oblíbená na různých slavnostech. Dovede bojovat s únavou a prospívá lidem, kteří trpí astmatem. Také povzbuzuje trávení, pomáhá při léčbě průjmu, ulevuje od nadýmání, napomáhá zbavovat tělo toxických látek a parazitů, čistí játra a pomáhá proti kašli. Vyzkoušet můžete například myrhový olej a tinkturu z myrhy.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská