Co je strdí?
Možná vám tento výraz sám o sobě nic moc neřekne, ale když vám napovím, určitě se vám v hlavě vybaví – země oplývajícím mlékem a strdím, země zaslíbená. Podle pověsti o ní mluvil již praotec Čech, když vystoupil na vrchol hory Říp a uviděl krásnou českou krajinu, a je zmíněna též ve Starém zákonu, to když Hospodin slibuje Mojžíšovi a celému hebrejskému lidu zemi oplývající mlékem a medem.
Strdí je totiž označení pro plástev plnou medu. Je tedy vlastně jedno, který výraz použijete, protože „krajina oplývající mlékem a strdím“ či „mlékem a medem“ znamená jedno a totéž. Kde se toto slovní spojení vlastně vzalo? A jaký je původ slova strdí?
Co je to strdí? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Trocha historie o strdí
V dávných dobách bylo strdí (medové plástve a med obecně) symbolem hojnosti a úrodnosti, proto se bylo používáno k popisu úrodné země, kde se bude lidem dobře dařit a budou žít v dostatku. Strdí neboli med se těšilo velké oblibě už v dobách starověku, tedy před několika tisíci lety. Pro jeho antibateriální, dezinfekční a léčivé účinky si ho cenili již starověcí Egypťané, kteří jej používali k hojení ran a léčbě zánětů. Navíc skvěle chutnal, proto se uplatnil i v přípravě pokrmů. Med však milujeme dodnes, protože obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek.
Etymologie slova strdí
Etymologie neboli původ slova strdí můžeme hledat až v daleké historii. Jde o slovo slovanské, které mělo označovat med. Pojem strdí je rodu středního (to strdí), ale jak se jazyk proměňoval, nebylo tomu tak vždy. Prapůvodními verzemi byly například slova „strda“ (rod mužský) a „stred“ (rod ženský). Dnešní „strdí“ vzniklo pravděpodobně z druhého pádu slova „stred“ (bez té „strdi“).
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.