Co je to balada?
Určitě jste se setkali někdy ve svém životě s baladou. Ať už tomu bylo na škole nebo až někdy později, a to třeba ve své práci kdy se vás na to ptali kolegové a kolegyně, jenomže jste najednou nevěděli, co to vlastně je, a jak to tedy správně popsat, abyste nebyli před ostatními za hlupáky. Již v 18. století a 19. století byly balady ve velké oblibě.
Co je to vlastně ta balada?
Balada je epická nebo také lyricko-epická báseň. U balady je děj vážný, a většinou je i konec tragický nebo nešťastný. Tedy nic veselého, pokud si rádi po večerech pročítáte klidné a veselé věci. Do balady můžeme zahrnout porušení právního principu, kdy následuje trest.
Pokud vás tedy balady zajímají, poté si můžete některé přečíst právě od těchto velmi známých spisovatelů, kterými jsou samozřejmě - K.J. Erben nebo J. Neruda. Kdo by neznal například i J. Wolkera nebo P. Bezruče?
Nesmíme zapomenout ani na F.L. Čelakovského. Kdo má kousek knihovnu nebo se do ní zrovna chystá, může si vše zapůjčit. Pokud doma máte navíc školáka, který se právě o těchto osobách, které jsme zde zmínili, bude učit. Můžete vy jako rodič mít daleko větší náskok a ukázat tak svému dítěti, že víte kdo je kdo.
Lidé dříve neměli chytré telefony, počítače, a spoustu dalších vymožeností na které jsme my zvyklí, a bez kterých si nedokážeme náš všední život představit. Dokonce už ani bez internetu se mnoho z nás neobejde, protože ho potřebujeme ke své práci.
Jsme vlastně takovými otroky a místo toho, abychom se věnovali knihám, četbě a spoustě dalšího, tak raději sedíme doma a celé dny sledujeme vtipná videa, která nám absolutně nic nepřinášejí a nám tak utíká čas. Neustále se vzdělávat je to co člověk potřebuje. Jakmile budeme spoléhat na druhé nebo snad na věci, které používáme nebude to dobré. Je tedy čas s tím určitě ještě dnes něco udělat.
Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová