Co je to tripartita?
Opět tu máme politiku, kterou jsme zmiňovali v jiném článku. O politice se mluví dnes a denně, a proto je dobré, pokud se člověk zajímá o dění kolem sebe. Tripartitu tedy můžeme charakterizovat jako společný orgán představitelů vlády, ale také i podnikatelů a odborů. Projednává se o nejdůležitějších předpisech, které ovlivňují zaměstnanost, ale i podnikání. Tripartitní jednání se vedou mezi zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců za účasti státu (vlády) jako reprezentanta celospolečenského zájmu. Tripartitní orgán u nás v ČR určitě každý z nás dobře zná nebo o něm už někdy slyšel nebo četl. Rada hospodářské a sociální dohody je to o čem tu nyní mluvíme.
(Zdroj fotky: Freepik.com)
Celková povědomost o celkové politice je velmi široká. Kdo se navíc chce zabývat ve svém volném čase politikou nebo věcmi z politiky a dozvědět se i bližší informace, ten si tak může po večerech studovat články a klidně i diskuze. Dnes a denně se setkáváme s politickými výrazy, které nám nepřijdou nijak zvláštní a bereme je jako naši součást. Jenomže jakmile se začne něco dít tak si najednou nejsme jisti, jestli o tom vůbec něco víme, a pakliže se nás na náš názor zeptá někdo z kolegů či kolegyň z práce, znejistíme a raději změníme téma, abychom nebyli za hlupáky.
Samozřejmě, že to není žádná ostuda, pokud nevíme zrovna věc, na kterou se jiný ptá, ale něco mála si o tom zjistit, a pak rozvést konverzaci právě v práci nebo i s kamarádem či kamarádkou na kávě, není nic co by vám bylo snad nepříjemné nebo ano? Kdo se pravidelně vzdělává ten také nenechává svůj mozek zahálet a může zjistit i zajímavé věci, které by normálně ani nevěděl. Čím více tedy víme, tím lépe se cítíme. Neustále jen po večerech sledovat televizi kde běží jeden a ten stejný seriál, který však známe už nazpaměť? Zkuste udělat již dnes změnu!
Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová