Co je výprosa?
Víte co je to výprosa? Pokud ne tak jste na správné adrese, protože my vám to rádi objasníme. Výprosa, výpůjčka nebo snad záměr či úvěr? Zamotala se vám pořádně hlava z těchto pojmů a stále nevíte o čem se tu bavíme? Máte souseda či sousedku kteří si od vás pravidelně něco půjčují? V této chvíli se stáváte půjčitelem, protože věc ať už se jedná o sekačku, vrtačku atd. Z nich se stávají oproti tomu výprosníci.
(Zdroj fotky: Freepik.com)
Ale zjednodušíme to natolik, že za vámi přijde soused a bude chtít vrtačku a tím bude výprosník. Vy mu jí mile rád půjčíte, protože když jste potřeboval vy tak vám také půjčil danou věc a nic za to nechtěl. Nesjednali jste si spolu dobu kdy do kdy jí má váš soused vrátit ani a přenechal jste mu tedy věc k užívání. K tomu se také může vázat výpůjčka a další. Podle NOZ kde je přesná definice vypsána si také můžete dohledat i další potřebné informace.
A co takový pacht nebo pachtovné?
Většinou se to vztahuje právě na zemědělskou půdu. Pokud jste vlastníkem právě orné půdy kterou navíc máte bez toho aniž by se vám o ní někdo staral, můžete v tomto případě využít právě smlouvu tedy pacht.
Další poznatky z majetku a konkrétně z pozemků mohou být i takové, že na pozemku bude věcné břemeno. Jenomže co dělat? Jde to nějak vymazat nebo ne? Navíc si můžete zažádat právě na KN o výpis. Než tedy koupíte pozemek, který se vám líbí a je za podezřele malou cenu přestože se ve vaší lokalitě pohybují pozemky daleko dráž, zkuste si raději vše v klidu a v pohodlí domu prověřit. Najednou byste si pak drbali hlavu, že jste koupili zajíce v pytli a už byste se toho jen tak rychle nezbavili a navíc za tu stejnou nebo snad vyšší cenu.
A co taková zápůjčka?
Odborné weby se tomuto tématu věnují daleko déle a vy si tak můžete přečíst zajímavosti a konkrétní případy právě z této oblasti, která vás zajisté tak zajímá. Doplnit si informace v něčem co neznáte a navíc tak později někomu vysvětlit co je to výprosa? To za to rozhodně stojí.
Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová