Jak probíhá kremace?
Ano, každý z nás se jednou ve svém životě setkal s úmrtím svého blízkého člověka. Není to navíc nic lehkého se s touto situací srovnat, protože bychom rádi řekli tolik věcí, dané osobě, ale už to zkrátka nelze. Po všem zařizování, které je v dané chvíli nutné pro pozůstalé si můžete vybrat, zda svého dědečka, babičku atd. necháte uložit do hrobu v rakvi, anebo na základě jeho či jejího přání bude zpopelněn či zpopelněna. O kremaci jste mohli slyšet nejen z televize, ale přečíst si o ní něco málo na internetu.
(Zdroj fotky: Freepik.com)
Celý proces je řízen počítačem. Podle váhy zesnulé osoby trvá i celý proces kremace. Po daném úkonu co zůstane v peci se shrne do kontejneru, kde pak také probíhá řízené ochlazování. Poté se vše dává do mlýnku, a pak také vzniká popel, který se shrne do urny. Denně krematoria tak mohou udělat několik kremací, záleží však také na kapacitě pece nebo pecí, které mají ke svému výkonu práce dané. Mnoho lidí však na tuto práci není stavěno. Je to práce vlastně se smrtí, a pokud už někdo takové zaměstnání vykonává tak musí být velmi obrněný. Také jsme se dozvěděli, že zbytky, které se navíc nespálí jsou poté vyhozeny. Je tomu skutečně tak jak se píše?
Navíc celkové ceny pohřbů jsou v dnešní době velmi vysoké. Zakoupíte si věnec, necháte si natisknout parte, a mnoho dalších věcí, které jsou k tomu potřeba. Najednou se pohybuje na několika desítkách tisíc nebo i více. Do toho však nepočítáme pohřební hostinu, kterou mnoho lidí z finančních důvodů ani poté nedělá. Smrt je součástí našich životů a člověk nikdy neví kolik na tomto světě má vlastně času. Vyřčená slova již nejdou vrátit a lidé si tak i několik let po smrti dané osoby, vyčítají co mohli udělat a jak bylo tomu bylo. Proto se snažme vycházet s lidmi, a to hlavně s naší rodinou abychom jednoho dne museli litovat co jsme řekli.
Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová