UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak prostřít vánoční stůl?

Advent je tu a magický Štědrý večer se pomalu, ale jistě blíží. Stejně jako se k adventnímu období váže celá řada známých i zapomenutých zvyků, také štědrovečerní večeře má svou mnohaletou tradici. Ta se sice během staletí obměňovala, některé zvyky a pravidla ale zůstávaly stejné a dochovaly se až do dnešních dnů. V tomto článku se dozvíte, jak prostřít vánoční stůl ke štědrovečerní večeři tak, jak velí tradice.

jak-prostrit-vanocni-stul

Jak prostřít na vánoční stůl? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Štědrovečerní hostina

I když to tak dnes už nevypadá, advent byl odnepaměti postním obdobím. Lidé si odpírali maso a alkohol, nekonaly se zábavy ani svatby. Celý adventní čas byl zasvěcen tělesné i duchovní očistě před vánočními svátky. Také samotný Štědrý den byl postním dnem, avšak s východem první hvězdy půst skončil, usedlo se ke slavnostnímu stolu a hodovalo se. Ačkoli se jídla štědrovečerní tabule po staletí měnila, stále se dodržovala tradice devatera pokrmů. Sváteční menu bylo různé a lišilo se i podle zámožnosti rodiny.

Mezi tradiční vánoční jídla, která se na svátečním stole objevovala po celá staletí, patřila třeba čočka, hrách, chléb s medem nebo houbový kuba. Dnes oblíbeného smaženého kapra s bramborovým salátem byste mezi tradičními vánočními pokrmy hledali marně, na vánoční stoly se dostal až v 19. století. Nejprve se připravoval na černo se sušeným ovocem a perníkem, až díky kuchařce Magdaleně Dobromile Rettigové se začal podávat kapr smažený a s bramborovým salátem. Na našich svátečních stolech se jako hlavní štědrovečerní pokrm udržel dodnes.

vanocni-dekorace

Prostírání vánočního stolu podle tradice

Nejen výběr pokrmů, ale také příprava svátečního stolu na Štědrý den měla svá pravidla a symboliku.

Pokud se chcete co nejvíce přiblížit tradici a být doboví, držte se následujících pravidel:

  1. Stůl nejprve důkladně vydrhněte, abyste ho pomyslně zbavili všeho nečistého a zlého a překryjte ho svátečním ubrusem (pokud máte doma malé děti, tento krok si dobře rozmyslete)

  2. Prostírejte vždy pro sudý počet osob (je-li vás doma lichý počet, prostřete o jeden talíř navíc) - to proto, aby rodinu nenavštívila smrt a všichni jste se za rok opět ve zdraví sešli.
  3. Pod talíře dejte rybí šupiny (ty vám zajistí dostatek peněz).

  4. Na podlahu pod stůl můžete symbolicky umístit trochu slámy (ta má za úkol připomenout, že právě na slámě bylo v Betlémě uloženo Jezulátko).

  5. Do jednoho rohu stolu dejte chléb (ten má zajistit dostatek jídla příští rok).

  6. Do druhého rohu stolu dejte něco málo z úrody (ta má zajistit úrodu i v dalším roce).

  7. Do třetího rohu stolu položte minci (ta má zajistit bohatství a blahobyt).

  8. Do čtvrtého rohu stolu dejte malou misku s dobrotami pro domácí zvířata (pokud máte)

  9. Nohy stolu můžete omotat provazem či řetězem na ochranu svého příbytku před zloději.


Tolik k tradici prostírání vánočního stolu. Dnes je samozřejmě trend prostírání a výzdoby slavnostní tabule poněkud jiný než dříve, ale je pěkné se občas držet tradice a citlivě ji doplnit moderním duchem.

Tipy jak prostřít vánoční stůl

Pokud chcete, aby váš sváteční stůl vypadal jako ze žurnálu, dejte si záležet na barevném ladění. Barvu ubrusu, ubrousků, prostírání a dekorací vybírejte podle vánoční výzdoby v místnosti, kde budete stolovat. Tradičními vánočními barvami, které nikdy nevyjdou z módy, jsou červená a zlatá, případně tmavě zelená.

V posledních letech se ale vánoční barvy rok co rok obměňují, tradiční nahrazuje moderní, a tak můžete popustit uzdu své fantazii a vánoční výzdobu i slavnostní tabuli ladit do takových barev, které se vám zrovna líbí nejvíce. V kurzu jsou momentálně jemné pastelové barvy v kombinaci se sněhově bílou či krémovou. Rozhodnete-li se pro určitou barevnou kombinaci, doporučuji ale kombinovat dvě, nanejvýš tři různé barvy.

Při samotném prostírání dbejte na to, aby byly příbory vyskládány za sebou podle toho, jak půjdou po sobě jednotlivé chody. Také je dobré použít k servírování jídla i pití jednotné nádobí, ideálně ze soupravy. A nakonec to nejdůležitější – užít si onen magický Štědrý večer u jednoho stolu s těmi, které máte nejradši!

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si vánoční dekorace:

Pokračujte v čtení blogu: