Jak správně sepsat závěť?
Závěť, nebo také poslední vůle, je zákonem upravený dokument, ve které zůstavitel upravuje dědice pro případ svojí smrti. Je často opatřením, jak předejít neshodám a nedorozuměním mezi dědici nebo v případě vydědění neopomenutelných dědiců. Závěť má zároveň i přednost před případným děděním ze zákona. Jak ovšem takovou závěť správně sepsat a jaké by měla mít náležitosti v takové podobě, aby byla platná?
(Zdroj fotky: Freepik.com)
Předně záleží na tom, zda budete poslední vůli psát ručně nebo na počítači. Pokud ji budete psát ručně, samozřejmě musí být opatřena i vlastnoručním podpisem. K tomuto úkonu pak nepotřebujete přítomnost žádných svědků. Pokud ovšem budete závěť sepisovat na počítači a poté ji vytisknete, také ji musíte opatřit vlastnoručním podpisem, ale na rozdíl od ručně psaná závěti už k tomu potřebujete přítomnost dvou svědků, kteří budou důležití v případě zpochybnění závěti.
Co všechno musí být v poslední vůli uvedeno? Podstatnými náležitostmi je uvedení jména, příjmení, data narození a adresy bydliště toho, kdo ji sepisuje. Dále musí být logicky uveden i dědic, případně dědicové, včetně jejich data narození. U více dědiců je pak nutné jmenovitě uvést, co se komu odkazuje nebo uvedení procentuální části, pokud se jedná o podíl. Kromě vlastnoručního podpisu pak můžete uvést i datum sepsání závěti, který ovšem není podmínkou. Jeho uvedením je ale možné předejít v budoucnu nejasnostem.
Možné je i sepsání poslední vůle u notáře, není to ovšem povinností, vyjma některých případů. K tomuto kroku se přistupuje především z důvodu komplikovanějšího dědění majetku nebo vydědění neopomenutelných dědiců. Návštěva notáře je nutné také v případě, že je zůstavitel zbaven svéprávnosti nebo má svéprávnost omezenou. Pro takové sepsání poslední vůle u notáře si ovšem budete muset připravit pár tisíc korun.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková