Jak vyčistit náhrobní kámen?
Spolu se sychravým podzimem přichází i jeden sváteční den, kdy vzpomínáme na ty, kteří nás už navždy opustili – Památka zesnulých neboli Dušičky. V tento den, který se slaví 2. listopadu, je dnem, kdy hromadně navštěvujeme hřbitovy a sházíme se u hrobu svých blízkých někdy i celá rodina. Součástí tiché vzpomínky a výrazem lásky k těm, kteří tu s námi nejsou, je ale také péče o místo jejich posledního odpočinku. V tomto článku se dozvíte, jak vyčistit náhrobní kámen podle materiálu, a to tak, abyste ho nenávratně nepoškodili. Každý druh kamene totiž vyžaduje trochu jiný způsob čištění a jiné prostředky.
Jak vyčistit náhrobní kámen od vosku?
Jak dobře vyčistit náhrobní kámen
Ještě než se do čištění náhrobku pustíte, je nutné vědět, z jakého druhu kamene je vyroben a podle toho pak zvolit způsob čištění a péče. V každém případě si s sebou na hřbitov ale přineste kýbl, smeták, kartáč, houbičku na nádobí (ideálně větší) a suchý hadr.
Žula
Žula je přírodní kámen, z něhož se náhrobky vyrábí asi nejčastěji. K vyčištění žulové náhrobní desky si vystačíte s teplou vodou, houbičkou a běžným saponátem na mytí nádobí. Použít můžete i ocet smíchaný s vodou. Na závěr náhrobek stačí vysušit a vyleštit suchým hadrem. Pozor si ale dejte na hrubé kartáče a drátěnky, ty by žulu poškodily.
Mramor
Mramor je dalším velmi oblíbeným přírodním kamenem, z něhož se vyrábí náhrobky. Na rozdíl od žuly je ale mnohem citlivější a náchylnější k poškození, proto je potřeba čistit ho velmi opatrně a pečlivě vybrat vhodný prostředek. Nevhodné jsou všechny kyselé přípravky včetně octa, protože by ho mohly naleptat. Na mramor nepatří ani rozpouštědla, protože ho též poškozují a mohla by se do kamene vsáknout špína a nenávratně ho obarvit. K čištění mramoru použijte houbičku nebo kartáč a klasický písek na nádobí.
Beton
Pokud má některý z vašich zemřelých blízkých hrob z betonu, bude čištění náhrobku trochu pracnější. Beton je totiž doslova živnou půdou pro cizopasné rostliny jako jsou mechy a nebo lišejníky a ty je třeba nejprve odstranit. Nejlépe to půjde nasucho pomocí hrubého rýžového kartáče. Zabere to sice celkem dost času, ale výsledek bude stát za to. Po mechanickém odstranění všech rostlin a hub už zbývá jen náhrobek polít vodou, vytřít dočista a na závěr ošetřit přípravkem proti mechům, lišejníkům a plísním.
Pískovec
S pískovcem je to podobné jako s betonem, velmi rády se na něm drží cizopasné rostliny a houby. Protože je velmi nasákavý a snadno se drolí, je třeba si při čištění náhrobku z pískovce počínat obzvlášť opatrně. Rostliny a houby, které tam nemají co dělat, nejprve mechanicky odstraňte za pomoci rýžového kartáče, poté opatrně vydrhněte vodou a bezfosfátovým pískem na nádobí, znovu polijte vodou a nakonec ošetřete přípravkem proti mechům, houbám a plísním.
Teraco (terazzo)
Teraco je uměle vytvořený kámen ze směsi cementu a drobného štěrku. Tento materiál byl velice oblíbený ve 20. století, vypadá velmi efektně, má lesklý povrch a je snadný na údržbu. Nejlepším a nejjednodušším způsobem, jak takový náhrobek vyčistit, je vydrhnout ho kartáčem za použití vody a saponátu na nádobí.
Travnatý náhrobek (rov)
Travnatý náhrobek nebo také rov má tu výhodu, že nemusíte nic čistit, jen ho stačí jednou za čas zbavit plevele a zastřihnout trávu do ideální výšky. Také je dobré travní rov občas dosít travním semenem a zalít.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.