Jak vydat vlastní knihu?
Napsali jste rukopis a přemýšlíte nad vydáním? Máte na výběr z více možností. Otázka, jak vydat vlastní knihu, je důležitá, protože jde především o peníze a splnění svého snu.
Jak vydat vlastní knihu? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Chci psát pro radost, nebo pro peníze?
Záměry autorů mohou být rozličné, ale měly by mít jeden společný rys: potěšení z tvorby. Nepište knihu jen proto, že chcete zbohatnout. Pracujte na ní z vlastního popudu, pro pocit naplnění. Jinými slovy: musí vás to prostě bavit.
Jsou dvě cesty, jak z rukopisu vytvořit knihu pro příbuzné či k prodeji. Buď budete klasicky nabízet své dílo nakladatelstvím a čekat pokorně a trpělivě na jejich odpověď, která však často nemusí přijít, anebo můžete zkusit štěstí prostřednictvím samonákladu.
Spousta lidí upřednostňuje nakladatelství, protože jako autor člověk nemusí nic platit (vše za něho uhradí nakladatelství). Na druhou stranu však většinu zisku z prodané knihy dostane právě ten nakladatel. Autorovi připadne mizerných pár procent.
Pokud vám jde tedy o peníze, vydejte se na stezku samonákladu. Vyberte si vhodnou polygrafickou firmu a pošlete jí podklady pro tisk a veškeré náležitosti: Jaký bude papír? Jaká velikost? Jaké písmo (font)? Je nutné dodat do tiskárny rukopis, který prošel korekturou, protože co určitě nechcete, je krásná kniha plná gramatických, pravopisných a faktografických chyb. Potom potřebujete grafika a sazeče.
Polygrafická firma vám může rukopis nasázet, stojí to ovšem peníze. Nespornou výhodou ovšem je, že jelikož si náklady na tisk hradíte sami a o distribuci a prodej se staráte výhradně vy, připadne 100 % zisku z prodeje vám. Propagaci si ovšem musíte dělat sami, ale v dnešní digitální době je reklama na internetu celkem dostupná metoda, jak dát o své knize vědět publiku. Vytvořte si webovou a facebookovou stránku, klidně i placenou reklamu na této sociální síti a pochlubte se v jejích skupinách dalším začínajícím autorům.
Musíte se rozhodnout mezi ofsetovým, nebo digitálním tiskem. Pokud kniha bude mít velký náklad, cenově se vám vyplatí jít do ofsetového vytištění. V opačném případě (je-li vaším cílem málo výtisků) se doporučuje použít digitální tisk. Jednotlivé polygrafické firmy se samozřejmě liší ceníkem, a proto není výjimkou, když někdo použije dvě: V jedné si nechá knihu vytisknout, ve druhé zase knihařsky zpracovat. Jednoduše řečeno: V první tiskárně je levnější tisk, ve druhé snášení, šití, lepení a tak dále.
Mít vlastní knihu na stole před sebou, držet ji v rukách a vidět v regále v knihkupectví, číst na ní své jméno – to vše je jedna velká radost.
Pro Dudlu napsala: Petra Sýkorová