UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vyřezat dýni?

Jen málokdo si dnes umí představit tajemný podzimní večer bez vyřezané dýně, v níž se mihotá plamínek svíčky a vrhá svůj strašidelný obličej na všechny, kteří projdou kolem. Většina lidí má dýňovou lucerničku spojenou s Halloweenem, svátkem mrtvých. Kde se zvyk vyřezávání dýní vlastně vzal a co je svátek Halloween?

jak-vyrezat-dyni
Jak vyřezat malou dýni?

Halloween a vyřezávání strašidelných dýní

Halloween se slaví 31. října a je zahraniční obdobou našich českých Dušiček, které připadají na 2. listopad. Přestože stále mnoho lidí oslavy Halloweenu odmítá coby cizí tradici, ve skutečnosti má s Dušičkami společný původ, a sice v keltském svátku zvaném Samhain. Odtud pak pochází také tradice zapalování ohňů, z nichž se postupně vyvinul zvyk vyřezávání dýní, jak je známe dnes.

Věděli jste třeba, že se strašidelné lampičky po staletí vyřezávaly i u nás? Nepoužívaly se k nim sice dýně, ale cukrová nebo krmná řepa. Zvyk zdobit zápraží domů děsivými lucerničkami měl za úkol chránit obydlí před zlými duchy zemřelých a před démony. Jejich účel se dá ale vykládat i tak, že lampičky sloužily jako světla pro duše, které zabloudily na své cestě z onoho světa mezi živé. Ne nadarmo je proto Halloween považován za nejstrašidelnější noc v roce.

Chcete si strašidelnou halloweenskou dýni vyřezat i vy a nevíte jak na to? V tomto článku vám prozradím celý postup krok za krokem. A zapojit můžete i děti, které si při dlabání a vyřezávání dýňového strašáka užijí spoustu zábavy.

Vyřezávání krok za krokem

Dýně vhodné k vyřezávání najdete v obchodech už v září a protože jdou poměrně rychle na odbyt, určitě doporučuji koupit si je včas (tedy pokud je nepěstujete na vlastní zahradě). Při pokojové teplotě vám do Halloweenu v pohodě vydrží a vy na konci října nebudete muset lítat po všech čertech a shánět alespoň jeden jediný ucházející kus. Nejvhodnější je dýně mexická, která je dostatečně veliká, má pravidelný tvar a kam ji položíte, tam zůstane.

K vydlabání a vyřezání dýně budete potřebovat:

  • lžíci
  • úzký a ostrý nůž
  • černý fix nebo tužku
  • šablonu strašidelného obličeje (pokud nejste příliš umělecky zdatní)


Krok č. 1

Po přinesení z obchodu (nebo ze zahrady) domů dýni nejprve omyjte, hlavně kvůli dětem, které si velmi rády strkají ruce do pusy. Dýni postavte na stůl stonkem nahoru a odkrojte celou vrchní část i se stopkou. V dýni tak vznikne dostatečně velký otvor k vydlabání dužiny. Vrchní část nevyhazujte, později vám poslouží jako čepička na hotové dílo.

Krok č. 2

Druhým krokem, k němuž můžete směle přizvat i menší děti, je vydlabání dužiny. K tomu vám postačí lžíce a trocha běžné zručnosti. Vydlabanou dužinu vyhazujte do koše nebo odneste na kompost, protože mexická dýně je vhodná jen jako dekorace, k jídlu se nehodí.

Krok č. 3

Třetí krok je asi nejnáročnější na provedení. Nemějte ale strach, pořád nejde o nic těžkého, co by nezvládlo i šikovné dítě. Skvělé na vyřezává dýňového obličeje je to, že můžete popustit uzdu své fantazii a vytvořit tak dokonalé, originální a strašidelné dílo. Než se pustíte do samotného vyřezávání, je dobré si obličej nejprve předkreslit černým fixem.

Pokud nejste zrovna umělecky zdatní, můžete si k tomu pořídit vhodnou šablonu a tu na dýni jednoduše překreslit. Když máte obličej načrtnutý, je čas vzít do ruky nůž. Měl by být spíše užší a dostatečně dlouhý, bude se vám s ním lépe pracovat. Jednou rukou dýni přidržujte a druhou vyřezávejte otvory do stěny dýně přesně podle kresby. Když je obličej kompletně vyřezaný, máte hotovo. Teď už stačí jen udělat poslední krok, a sice zajistit dýňové lampičce co nejdelší životnost.

Krok č. 4

Posledním krokem je vhodné ošetření dýně, aby se vám nezačala hned druhý den kazit. Můžete vyzkoušet jeden z těchto tipů:

  • naložit vydlabanou dýni na noc do slabého roztoku vody a Sava
  • pomazat všechny celý vnitřek a všechny řezné plochy bezbarvou vazelínou
  • uchovávat dýni při nižší teplotě (nejlepším místem je zápraží domu, zahrada nebo alespoň balkon)
  • nastříkat vyřezanou dýni dezinfekčním prostředkem proti plísním

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: