UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak zastavit krvácení?

Neexistuje jeden jediný univerzální způsob, jak krvácení zastavit. Postupy se liší podle druhu a síly krvácení. Je ale jedna nejdůležitější rada, kterou lze aplikovat na všechny druhy krvácení. Vždy se snažte zachovat chladnou hlavu, ať jste postižený nebo postiženému pomáháte. Snažte se vždy pomoci, jak nejlépe umíte. Ačkoliv všichni doufáme, že se nikdy nedostaneme do situace, abychom museli řešit krvácení, je lepší si nastudovat informace v tomto článku. Protože kdo je připraven, není překvapen.

jak-zastavit-krvaceni

Jak zastavit krvácení? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Drobné krvácení

Pokud není rána hluboká a krvácení je slabé, stačí ránu a její okolí dobře umýt, vydesinfikovat a přiložit náplast nebo obvaz, který krev absorbuje. V případě poranění obzvláště znečištěným nebo rezavým předmětem ale vždy vyhledejte lékařskou pomoc, abyste zabránili vzniku tetanové infekce. Toto závažné onemocnění způsobuje postižení svalů a křeče a může být i smrtelné.

Žilní krvácení

Pokud je rána hluboká, může dojít k poranění žíly. Poznáte ho tak, že z ní vytéká tmavě červená krev. V takovém případě je nutné použít na ránu tlakový obvaz, který by měl být vždy součástí vaší lékárničky. Ránu pevně stahujeme obvazem a v případě prosáknutí krve použijeme další obvaz, přičemž první vrstvu obvazu neodstraňujeme. Pokud prosákne i třetí vrstva tlakového obvazu, použijeme škrtidlo, které by také měla vaše lékárnička obsahovat.

Tepenné krvácení

Při velkém úrazu může dojít i k poranění tepny. Tepenné krvácení poznáte tak, že z tepny rytmicky stříká jasně červená krev. Může být život ohrožující, zvláště pokud došlo k poranění pažní nebo stehenní tepny. V takovém případě může pacient vykrvácet během několika málo minut.

Proto je nutné okamžitě jednat a snažit se o zastavení tepenného krvácení co možná nejrychleji. Krvácení zastavujeme podle intenzity krvácení, stavu postiženého a dalších okolností.

Velké tepenné krvácení (stehenní, pažní, podklíčkové nebo při poranění krkovice) můžete zastavit přímo v ráně. Postiženého dáme do vodorovné polohy, poraněnou končetinu zvedneme, prsty kvůli lepšímu těsnění zabalíme do kapesníku, ručníku, trička apod. a takto tepnu stlačíme. Nepovolujeme až do příjezdu záchranné služby.

Při masivním tepenném krvácení (např. po amputaci končetiny, při otevřené zlomenině apod.), které nelze zastavit přímo v ráně, používáme již výše zmíněné škrtidlo. Škrtidlo o šířce alespoň 5 cm použijeme nad ránu směrem k srdci a nejlépe přes oděv. Vždy je nutné zapsat si přesný čas zaškrcení! Ten posléze nahlašte záchranné službě.

Při amputaci vezmeme amputovanou část těla a omyjeme ji důkladně čistou vodou. Následně ji dáme do sáčku, který ještě navíc vložíme do sáčku se studenou vodou a ledem. Okamžitě vyhledáme lékařskou pomoc!

Protišoková opatření

Při zranění může u postiženého dojít ke vzniku šoku. Ten vzniká v důsledku nedostatku kyslíku. U postiženého ho poznáme díky jeho zrychleného dechu, zrychleného tepu, zrychleného dýchání a studeného potu. Je nutné jednat rychle, aby se šok nerozvinul úplně.

Postiženého dáme do tzv. protišokové polohy. Položíme ho na záda a jeho nohy zvedneme do výše o 20 - 30 cm. S postiženým však jinak nehýbeme, pokud máme podezření na vnitřní krvácení nebo poranění míchy, pánve, hlavy, nohou apod.

Možná si pamatujete z nějakého kurzu první pomoci na tzv. 5 T pravidlo v souvislosti s protišokovými opatřeními. Jedná se o 5 pravidel, které je nutné postiženému zajistit, přičemž každé z nich začíná na písmeno T.

Snažíme se o zajištění ticha (utišujeme postiženého), tepla (snažíme se zabránit tepelným ztrátám například pomocí deky, izotermické folie apod.), tišení bolesti (zastavíme krvácení, znehybníme končetinu apod), tekutin (nedáváme postiženému přímo napít, ale v případě žízně mu jen ovlažíme rty vlhkým kapesníkem), transport (počkáme na příjezd záchranné služby).

Ošetření rány

Po zastavení krvácení je vždy nutné ránu omýt a zbavit případných nečistot. Vždy odstraňujeme z rány jen ty nečistoty, které lze snadno odstranit. Pokud jsou nečistoty hluboko nebo je v ráně zapíchnuté cizí těleso, překryjeme ránu sterilním krytím a vyhledáme lékařskou pomoc. V žádném případě nevytahujeme zapíchnuté těleso z rány sami!

Menší ránu vydezinfikujeme. U větších poraněních nedezinfikujeme přímo ránu jako takovou kvůli nebezpečí vzniku embolie. Vydenzifukujeme jen okolí rány. Jako dezinfekci můžeme použít peroxid vodíku, Dettol, Betadine roztok apod. Dezinfekce by také měla být vždy součástí každé lékárničky.

Aby se zamezilo infekci, doporučuje se ránu překrýt. Vybírejte vhodné krycí prostředky podle velikosti poranění. Můžete použít různé druhy náplastí (polštářková, tekutá, hydrogelová apod.), obvazy, stripy (tzv. mašličky, které můžete koupit nebo si vyrobit z náplasti a pomocí nich pak stáhnete řeznou ránu po celé její délce, abyste zabránili vzniku nevzhledné jizvy) apod.

Pokud jste si nejistí postupem, vždy volejte linku 155 záchranné služby, kde vám poradí  nebo vyhledejte lékařskou pomoc.

Pro Dudlu napsala: Veronika Kavanová

Pokračujte v čtení blogu: