Pokrývka hlavy
Podle Wikipedie je pokrývka hlavy součást oděvu, která se nosí na hlavě. Když se rozhlédneme kolem sebe na ulici, uvidíme, že lidé se dělí do gangů podle toho, jakou pokrývku hlavy zrovna mají: jsou tu čepičáři, kšiltovkáři, kloboukisté, čelenkáři (ti jsou očividně úplně mimo všechny kategorie) a anarchističtí kapucáři, kteří si za pokrývku hlavy zvolili něco, co pokrývka hlavy ani není.
Konflikty mezi těmito skupinami existují již od samého počátku věků, kdoví, možná za to mohl Velký třesk. Na začátku nosili všichni něco jako beranice (na jejich výrobu se totiž dala využívat pouze zvířecí kůže či srst), ale s dělením lidstva do skupin podle původu, typu práce, barvy pleti, společenského postavení atd. se začali lidé rozlišovat nošením různých pokrývek hlavy. Proto při setkání na ulici s někým, kdo má jinou pokrývku hlavy než vy, cítíte vnitřní konflikt.
Nejsou to pravěké pudy mužů lovců a žen sběraček, to jsou pudy dané pokrývkou hlavy, která vám byla přidělena od počátku vaší rodové linie. Jakmile jste se jednou ocitli s nějakou pokrývkou hlavy, je těžké se z tohoto typu pokrývky vymanit. Je to něco, co vás určuje a ani při různých společenských příležitostech nedokážete vyměnit typ pokrývky nebo ji případně úplně vynechat. Teď už konečně chápete, proč někteří lidé nosí čepici i uvnitř budovy školy, v kostele či v zaměstnání.
Pokud po někom chcete, aby se zbavil svých kořenů, může mu to přinést psychické problémy: vždyť jde takto do konfliktu se svými předky. Důvodem není lenost člověka či arogance, on je zkrátka jen pyšný na minulost svého rodu, od kterého se nedokáže a nechce odpoutat. Kdysi byly symbolem původu erby (to byla doba temna pro přikrývky hlavy, lidé se za ně totiž styděli), ale postupem času se lidé začali opět navracet k pokrývkám hlavy a začali být hrdí na svůj původ.
Nikdo z nás by se za svůj původ neměl stydět, takže bych tímto chtěla zahájit výzvu k nošení vaší pokrývky hlavy. Třeba by se jednoho dne mohl ustanovit i Mezinárodní den nošení pokrývek hlavy (zřiďme, prosím, petici) a nikdo by to již nepovažoval za něco ostudného. To, co dříve svět rozdělovalo, by jej nyní konečně mohlo začít spojovat! Lidé by si dokonce mohli pokrývky na nějaký čas vzájemně propůjčovat, aby zjistili, jaké to je být v kůži někoho jiného. Budou mít možnost zjistit, jak je lidé vnímají na ulici, v zaměstnání, při volnočasových aktivitách.
Zjistili by, že se k nim ostatní skupiny lidí třeba nevhodně chovají a uvědomili by si, že se takto kdysi také sami chovali, a to rozhodně nebylo v pořádku, což by určitě napomohlo větší toleranci, soucitu, sounáležitosti mezi lidmi a lidé by si třeba začali více vzájemně pomáhat. Možná by se konečně začaly řešit v lidstvu hluboce zakořeněné problémy a lidé by tak společně vykročili vstříc míru a společenské rovnosti mezi lidmi ve světě. Tak tedy: pokrývky hlavy, spojte se!
Pro Dudlu napsala: Psiema
Vyberte si na Dudlu těhotenské, kojenecké a dětské zboží: