UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je afebrilní a febrilní?

Výrazy jako afebrilní a febrilní jste mohli slyšet buď u svého lékaře nebo je zahlédnout v nějaké lékařské zprávě, kterou jste dostali například po návštěvě lékařské pohotovosti. Mnoho lidí, kteří nemají zdravotnické vzdělání, však často netuší, co tyto pojmy znamenají. V tomto článku vám to vysvětlím.

co-je-afebrilni-febrilni

Co znamená afebrilní a febrilní? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Výrazy "afebrfilní" a "febrilní"

Oba výrazy, afebrilní a febrilní, se týkají tělesné teploty. Afebrilní je člověk, který nemá zvýšenou teplotu ani horečku, jeho tělesná teplota je v normě.

Naopak pojem febrilní už označuje někoho, kdo trpí horečkou, jeho teplota tedy překročila hranici 38°C. Mezi těmito pojmy pak ještě máme výraz subfebrilní a ten označuje člověka se zvýšenou teplotou.

Odchylky od fyziologické tělesné teploty mají své dělení:

  • 36,5 – 36,9°C = normální tělesná teplota (normotermie)

  • Méně než 36°C = subnormální tělesná teplota (hypotermie)

  • 37,0 – 37,9°C = zvýšená tělesná teplota (hypertermie, subfebrilie)

  • 38,0 - 41°C = horečka (febrilie, pyrexie)

  • Více než 41°C = hyperpyrexie (život ohrožující stav)

sportovni-vyziva

Kdy teplotu srážet

Zvýšená tělesná teplota a horečka je jedním z hlavních obranných mechanismů těla v boji proti nemocem. Doprovází nejčastěji infekce, bakteriální, virové i mykotické. Do určitého bodu je tedy teplota prospěšná a srážet by se neměla.

  • Máte-li pouze zvýšenou teplotu (do 38°C), vyčkejte a odpočívejte

  • Pokud ale teplota překročí hranici 38,5°C, je už dobré pokusit se ji snížit. Horečka sice začíná už na 38°C, ale dnes většina lékařů doporučuje srážet ji až když přesáhne zmíněných 38,5°C, a to i u malých dětí. Tělo musí dostat šanci bojovat tím, co má.


Ke srážení teploty se používají běžně dostupné léky, takzvaná antipyretika (léky proti horečce), které zároveň působí proti bolesti – jsou to léky s obsahem paracetamolu (Paralen, Panadol), ibuprofenu (Ibalgin, Brufen) nebo kyseliny acetylsalicylové (Aspirin, Acylpyrin ).

U posledního jmenovaného léku ale zpozorněte –  léky s kyselinou acetylsalicylovou nesmí ho užívat děti minimálně do věku 16 let, protože působí protisrážlivě a může být proto dětem nebezpečný.

Tlumení horečky pomocí léků pak můžete doplnit ještě studenými zábaly (u dětí pozor, ta, zábaly přikládejte pouze na ruce a nohy, nikoli na celé tělo), vlažnou koupelí či sprchou nebo octovými zábaly na nohy. Pokud by horečka přetrvávala déle než dva dny, je na místě vyhledat lékaře, zvlášť jedná-li se o malé dítě.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: