Artralgie je odborný název pro bolest kloubů. Nejedná se o nemoc jako takovou, ale pouze o příznak nějakého onemocnění, dostavit se může ale také po větší fyzické námaze, při níž dochází k přetěžování kloubů. Typická je také pro různá virová onemocnění, například pro chřipku nebo onemocnění covid-19. Nemocného může bolet jeden kloub, ale i více kloubů v těle, v závislosti na jejich postižení. Nejčastější chorobou, která způsobuje bolest kloubů, je artritida, tedy zánět kloubů.
Co je to artralgie?
Artritida
Artritida (lidově revma) je chronické zánětlivé kloubní onemocnění, které může vést až k nevratným deformacím kloubů. Příčin této choroby existuje vícero, stejně tak druhů artritidy. Postihuje lidi bez rozdílu věku, častěji však seniory nad 65 let. Artritida může zachvátit jeden nebo více kloubů (monoartritida nebo polyartritida).
Nejčastěji postihuje klouby na zápěstí a drobné klouby na rukou (prsty), ale také klouby na nohou. Nezřídka pak zachvátí i přilehlé tkáně postiženého kloubu – vazy a šlachy.
Příčiny artritidy
Artritida je autoimunitní onemocnění, to znamená, že imunitní systém napadá své vlastní buňky (v tomto případě kloubní), následkem čehož propuká chronický zánět. Příčiny toho, proč se tak stane, nejsou dosud zcela objasněny. Nejčastějším typem artritidy je tzv. revmatoidní artritida, která může propuknout v kterémkoli věku, klidně i u dětí. Artritida postihuje klouby na obou stranách.
Příznaky artritidy
Artritida o sobě dává vědět těmito nepříjemnými symptomy:
- bolesti kloubů, případně šlach a svalů kolem postiženého kloubu
- ranní ztuhlost kloubů nebo ztuhlost po delší nečinnosti (déle než 30 minut)
- citlivost kloubů při doteku
- oteklé klouby a zarudnutí kůže v oblasti kloubu
- zvýšená teplota
- revmatoidní uzly (zatvrdliny pod kůží), nejčastěji na rukou
Rizika artritidy
Artritida se bohužel nemusí vždy týkat jen kloubů, pokud není dostatečně léčena, hrozí i další nepříjemnosti – může totiž napadnout plíce a srdce, na nichž se vytvoří revmatoidní uzly a nemocný pak má potíže s kardiovaskulárním a respiračním systémem.
Kromě toho neléčená artritida může způsobit trvalou deformaci kloubů a jejich nepohyblivost, což pak vede až k invaliditě.
Léčba artritidy
Artritidu bohužel není možné zcela vyléčit, lze ji však výrazně zmírnit a zpomalit její progresi. Ze všeho nejdůležitější je rehabilitace a pravidelné procvičování kloubů.
Důležitými body léčby tedy jsou:
- fyzioterapie
- ortézy
- léky – nesteroidní antirevmatika, analgetika (proti bolesti), steroidy (ve formě injekcí)
- biologická léčba – brání imunitnímu systému napadat vlastní buňky, aplikuje se formou tablet nebo injekcí)
Další léčba
Při větším poškození kloubů je pak často nutné se uchýlit k chirurgickému řešení, tedy výměně kloubu (endoprotéze).
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.