Co je artritida a revmatoidní artritida?

Onemocnění kloubů, která nejčastěji souvisejí s dlouhodobým zatěžováním kloubů, potkávají především osoby staršího věku, ale nevyhýbají se ani mladším ročníkům. Mezi tato onemocnění patří artritida a revmatoidní artritida. Co je pro ně typické?

co-je-artritida

Co to je revmatoidní artritida?

Artritida

Artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, které způsobuje, že klouby nefungují tak, jak mají. Každý pohyb tak vyvolává nepříjemnou bolest. Docházet může dokonce až k deformaci kloubů. Artritida postihuje buď jen jeden kloub, nebo více kloubů najednou. Artritida může být také různého původu. Rozlišuje se artritida infekční a neinfekční. Nejvíce ohroženou skupinou, kterou artritida postihuje nejčastěji, jsou osoby ve věku nad 65 let.

Jak se artritida projevuje?

Mezi příznaky artritidy patří:

  • bolest a ztuhlost kloubů
  • snížení pohyblivosti kloubů
  • otoky kloubů nebo také začervenalá kůže v místě kloubu a jeho okolí


Typické pro artritidu je také to, že tyto příznaky bývají nejvíce pociťovány ráno. Je tomu tak z toho důvodu, že byly klouby v noci v klidu.

sportovni-vyziva

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je svým způsobem autoimunitní onemocnění. V tomto případě imunitní systém napadá různé části těla, konkrétně tkáně, které mají spojitost s klouby. To vede k jejich otokům a nepříjemné bolesti. Tento typ artritidy se týká osob v jakémkoliv věku. I pro tento typ artritidy je charakteristická ztuhlost kloubů v ranních hodinách nebo po delší neaktivitě či odpočinku.

Revmatoidní artritida má 4 stadia:

  • 1. stadium - v prvním stadiu jsou poškozovány měkké tkáně v okolí kloubu a jeho struktura prozatím nejeví známky poškození
  • 2. stadium - ve druhém stadiu se již na kloubu objevuje poškození, ale prozatím bez deformace
  • 3. stadium - ve třetím stadiu se objevují deformity kloubu
  • 4. stadium - ve čtvrtém stadiu pak dochází k úplné ztuhlosti postiženého kloubu a znemožnění pohybu


Jaké jsou možnosti léčby?

Léčba revmatoidní artritidy se zaměřuje na snížení zánětu v postižených kloubech, aby se předešlo bolesti, otokům a poškození, a na udržení či zlepšení fyzické funkce. Léčba zahrnuje:

  1. Nesteroidní antirevmatika (NSAID): Léky jako ibuprofen nebo naproxen mohou snížit bolest a otok.

  2. Kortikosteroidy: Tyto léky rychle snižují zánět a mohou být podávány orálně nebo injekčně přímo do postiženého kloubu.

  3. Disease-modifying antirheumatic drugs (DMARDs): Tyto léky mohou zpomalit postup RA a zachránit klouby před trvalým poškozením. Příklady zahrnují methotrexát a hydroxychlorochin.

  4. Biologická léčiva: Jsou to modernější DMARDs, které se zaměřují na části imunitního systému, jež spouštějí zánět. Příklady zahrnují léky jako etanercept, infliximab a adalimumab.

  5. Janus kinase (JAK) inhibitory: Jsou to novější třída DMARDs, které blokují enzymy (JAK), jež se podílejí na procesu zánětu. Tofacitinib a baricitinib patří mezi tyto léky.

  6. Fyzikální a rehabilitační terapie: Fyzioterapeut může navrhnout plán cvičení k posílení svalů kolem postižených kloubů a zlepšení kloubní flexibility.

  7. Chirurgická léčba: U pokročilých případů RA, kdy dojde k významnému poškození kloubů, může být nutná chirurgická intervence, jako je náhrada kloubu.


Důležité je co nejdříve zahájit léčbu RA a pravidelně konzultovat revmatologa, aby se optimalizoval léčebný plán a minimalizovaly komplikace.


Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: