UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je bradykardie?

V souvislosti se srdcem se můžeme setkat s pojmem bradykardie. Bradykardie je laicky řečeno zpomalení srdeční frekvence. Opakem je tachykardie, která značí zvýšení tepové frekvence. Pro bradykardii jsou typické hodnoty nižší než 60 tepů za minutu u dospělého člověka. Je nutné brát v potaz i věk a výkonnostní kategorii.

co-je-bradykardie

Co je to bradykardie? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Kdy bradykardie vzniká?

Bradykardie může být reakcí srdce na nejrůznější podněty. Často bývá důsledkem infarktu myokardu, nitrolebečního poranění nebo také souvisí s užíváním některých druhů léků. Způsobovat ji může i snížená funkce štítné žlázy.

A jak je to s příznaky u bradykardie? Někteří lidé mohou být absolutně bez jakýchkoliv příznaků. U dalších se pak mohou projevovat potíže v podobě slabosti, motání hlavy, dušnosti nebo omdlévání, které v krajních případech může vést až k bezvědomí.

Jak je tomu s léčbou bradykardie?

Léčba není zas tak úplně jednoduchá. Pokud se jedná o důsledek snížené funkce štítné žlázy, pak přicházejí na řadu speciální léky v podobě hormonů. V ostatních případech se bohužel bradykardie léčit nedá. V akutních případech je možnost nitrožilního podání léků zrychlujících srdeční činnost, konkrétně je to atropin nebo adrenalin.

sportovni-vyziva

Bylinky na bradykardii

Pokud jde o byliny, existují některé, které mohou stimulovat srdeční činnost a mohou tedy potenciálně pomoci při bradykardii. Přesto je důležité poradit se s lékařem nebo specialistou na bylinky před začátkem jakékoli bylinné terapie, zejména pokud užíváte léky nebo máte zdravotní problémy.

Některé bylinky, které se tradičně používají k posílení srdeční činnosti, zahrnují:

  1. Náprstník (Digitalis purpurea): Tato bylina obsahuje látky, které mohou zvýšit sílu srdečních kontrakcí a zlepšit srdeční výkon. Je však důležité si uvědomit, že náprstník může být toxický v nadměrných dávkách a měl by být používán pouze pod dohledem odborníka.

  2. Hluchavka (Leonurus cardiaca): Tradičně se používá k posílení srdečního svalu a ke zvýšení srdeční frekvence.

  3. Tymián (Thymus vulgaris): Má stimulační účinek na srdce a může zvýšit srdeční frekvenci.

  4. Rozmarýn (Rosmarinus officinalis): Má tonizující účinek na srdce a může pomoci zvýšit srdeční frekvenci.

Je důležité si uvědomit, že zatímco některé bylinky mohou pomoci stimulovat srdce, mohou také interagovat s léky nebo způsobit nežádoucí účinky. Je vždy nezbytné konzultovat se s lékařem nebo specialistou na bylinky před začátkem jakékoli bylinné terapie.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: