Co je CHOPN?
CHOPN je zkratka pro chronickou obstrukční plicní nemoc. Jedná se o závažné chronické plicní onemocnění, které je charakterizováno zúžením průdušek (obstrukcí) a tím zhoršeným průtokem vzduchu, jehož příčinou je trvalý zánět, který vznikl na základě dlouhodobého působení škodlivých látek ve vdechovaném vzduchu. Může, ale nemusí se vyskytnout také rozedma plic (emfyzém) – ta se rozvine tehdy, jsou-li zánětem poškozeny také plicní sklípky.
CHOPN co to je? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Příznaky CHOPN
Lidé s diagnózou CHOPN tak trpí ztíženým dýcháním, neboť vdechovaný vzduch není možné zase úplně vydechnout, a také je trápí častý kašel, protože řasinky, které se nachází na sliznici průdušek a plic jsou vlivem onemocnění zničené a plíce tak ztrácí přirozenou samočistící funkci.
Úplně prvním příznakem CHOPN je častý kašel doprovázený vykašláváním hlenu, který se nejvíce objevuje ráno po probuzení. Dalším projevem, který se ke kašli přidává většinou až mnohem později (CHOPN se totiž rozvíjí dlouho, klidně i řadu let), je ztížené dýchání, především pak výdechová dušnost, podobně jako u astma bronchiale.
Dušnost se objevuje nejprve jen při fyzické námaze, například při sportu, běhu, chůzi po schodech apod., jakmile je pak nemoc plně rozvinutá, zhoršené dýchání se vyskytuje i v klidovém stavu.
Typickými příznaky CHOPN tedy jsou:
- častý ranní kašel s vykašláváním hlenu
- tlak na hrudi/plicích
- dušnost při námaze, později i v klidu
- hvízdavé zvuky při výdechu
Příčiny CHOPN
Nejčastější příčinou vzniku CHOPN je kouření, a to nejen klasického tabáku, ale také kouření doutníku nebo vodní dýmky. Významným rizikovým faktorem je ale také pasivní kouření, tedy časté vystavování se tabákovému dýmu – takoví lidé jsou ohroženi vznikem CHOPN dokonce až téměř o 50% více než lidé, kteří se do styku s cigaretovým kouřem nedostanou.
Dalším viníkem, který může u rizikových osob vést k rozvoji CHOPN, je znečištěné či prašné ovzduší, smog nebo dlouhodobé vdechování chemických látek například na pracovišti. Určitou roli pak hraje také dědičnost.
Komplikace CHOPN
Pokud se CHOPN neodhalí včas a nezahájí se patřičná terapie, může se onemocnění nepříjemně zkomplikovat, někdy může vést až ke smrti (ta nastává obvykle právě v důsledku komplikací z neléčení).
Mezi komplikace CHOPN patří:
- špatné okysličení tkání
- centrální cyanóza
- anémie (chudokrevnost)
- arteriální hypertenze
- plicní hypertenze
- pravostranné srdeční selhání
Léčba CHOPN
CHOPN není možné zcela vyléčit a postižené plíce navrátit zpět do zdravého stavu, lze ale výrazně zmírnit potíže a zabránit případnému zhoršení onemocnění.
Léčba zahrnuje:
- okamžité ukončení kouření
- omezení pobytu ve znečištěném a prašném prostředí
- inhalační terapie – brochodilatancia (na rozšíření průdušek) a kortikosteroidy
- oxygenoterapie (léčba kyslíkem)
- dechová gymnastika a rehabilitace
- změna životního stylu – zdravá strava, častý pobyt na čerstvém vzduchu
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.