Co je cysta na játrech?
Jaterní cysty jsou poměrně častým onemocněním. Vyskytují se až u 5% obyvatel. Cysty na játrech ve většině případů bývají objeveny náhodně, a to při ultrazvukovém vyšetření břicha. Pacient o nich nemusí vůbec vědět, mnohdy totiž nezpůsobují žádné příznaky.
Co je jaterní cysta? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Příčiny vzniku
Jaterní cysty často vznikají důsledkem vrozeně narušené tkáně na játrech. V případě polycystického onemocnění jater bývá výskyt cyst ve větším množstvím. Jaterní cysty mohou mít kromě genetického původu také původ parazitární. V takovém případě se mohou objevovat velké cysty u echinokokové infekce. Jednou z nejzávažnějších příčin jsou cystické nádory jater. Ty mohou být zhoubného i nezhoubného typu. V případě zhoubného typu se jedná o cystickou formu rakoviny jater.
Příznaky
Ve většině případů nečiní jaterní cysty člověku vůbec žádný problém, a tak se o nich ani nemusí dozvědět. Možné jsou ale i určité příznaky jako například nepříjemný tlak nebo bolest v pravém podžebří. V případě, že je cysta na játrech větších rozměrů, může dokonce i utlačovat velké žlučovody a docházet tak poruchám odtoku žluči. Následkem může být v raritních případech i žloutenka.
Cysty jaterní bývají objeveny při ultrazvukovém vyšetření břicha. V případě, že existuje podezření na závažnější chorobu, pak se provádí ještě i CT vyšetření.
Léčba
Ve většině případů se nikterak neléčí. V případě polycystického onemocnění jater může mít pacient chronické potíže, ani tady ovšem neexistuje žádná léčba a jediným možným řešením v případě závažných problémů je pak transplantace jater. V případě, že je u některých ložisek podezření na rakovinné bujení, tato jsou pak odstraňována chirurgicky a následně je odebraný vzorek zasílán na histologii.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.